مگنت تراپی پرتوان

کلینیک فیزیوتراپی در پونک
کلینیک فیزیوتراپی در پونک
دسامبر 1, 2022
فیزیوتراپی سالمندان چیست؟
فیزیوتراپی سالمندان چیست؟
دسامبر 6, 2022
مگنت ترابی پرتوان

مگنت ترابی پرتوان

مگنت تراپی پرتوان : مگنت تراپی یا مغناطیس درمانی، روشی است که در آن درمانگر با استفاده از یک میدان مغناطیسی به درمان بیماران می‌پردازد. سابقة استفاده از این نوع درمان به قرن ها قبل بر می‌گردد.
در زمان‌‌های قدیم درمانگران و پزشکان از آهن رباها برای این نوع درمان بهره می‌بردند ولی در حال حاضر با پیشرفت علم دستگاه‌های میدان مغناطیسی طراحی شده‌اند که با استفاده از جریان الکتریکی میدان مغناطیسی تولید می‌کنند. از میدان‌های مغناطیسی در پزشکی استفاده مهم دیگری هم می‌شود که دستگاه‌ MRI یکی از آنهامی‌باشد. دستگاههای مگنت سالهاست که در حیظه درمان فیزیوتراپی ورد کردهاند دستگاههای متداول با شدت حداکثر ۱۰۰ گوس میدان مغناطیسی تولید می کنند در حالی که در دستگاه سوپر اینداکتیو سیستم یا مگنت پر توان این شدت به چند تسلا ( چند صد برابر مکنت های متداول) می رسد.

اثرات میدان مغناطیسی

مگنت تراپی پرتوان ، میدان مغناطیسی اثرات گوناگونی بر بدن دارد. یکی از مهم‌ترین این اثرات افزایش سرعت نقل و انتقالات بدن در سلول‌ها و در نتیجه افزایش سرعت فرآیند سوخت و ساز سلولی می‌باشد. همین افزایش سرعت سوخت و ساز سلولی منجر به افزایش سرعت ترمیم در سلول‌های آسیب‌دیده می‌شود که در فیزیوتراپی از همین خاصیت جهت بهبودی سریع‌تر بیماران بهره می‌گیریم.
یکی دیگر از اثرات میدان مغناطیسی افزایش جریان خون بافت مورد نظر و افزایش هر چه بیشتر سرعت بهبودی می‌شود. ضمناً همین افزایش جریان خون در بیماران دچار پوکی استخوان یا شکستگی‌های جوش نخورده استخوان منجر به بهبود پوکی یا جوش خوردن سریعتر استخوان می‌شود.

مگنت ترابی پرتوان

مگنت High Tesla (پرتوان)

مگنت تراپی پرتوان ، تحریکی مغناطیسی پرتوان علاوه بر دارا بودن خواص گفته شده مگنت در درمان بیماران، با تحریک مستقیم اعصاب و عضلات منجر به کاهش درد و افزایش قدرت عضلانی نیز خواهد شد.
ضمناً در مگنت تراپی High tesla علاوه بر افزایش روند سوخت و ساز سلولی شاهد افزایش تولید مولکول‌های انرژی‌‌زای سلول یا همان ATP نیز هستیم که خود این مسئله منجر به بهبود عملکرد سلولی و افزایش توان سلول برای ترمیم هرچه سریع‌تر می‌شود که نهایتاً‌ منجر به درمان هرچه بهتر و سریع‌تر خواهد شد.
این نوع خاص از تحریکات مغناطیسی منجر به افزایش سرعت هدایت عصبی نیز خواهد شد که این مسئله منجر به کاهش علائم بیماران با آسیب عصبی و گیرافتادگی‌های عصبی می‌شود.
در بررسی‌های مختلف نشان داده شده است استفاده از مگنت‌ پرتوان یا High tesla به دلیل موارد گفته شده منجر به کوتاه شدن دوره درمانی و بهبودی هرچه بیشتر خواهد شد.
ضمناً با توجه به تأثیرات بالای مگنت High tesla در تقویت عضلانی استفاده از این نوع درمان در بیماران با ضعف عضلات کف لگن و بی‌اختیاری ادرار و مدفوع بسیار مؤثر بوده و منجر به برطرف شدن این مشکل می‌شود.

موارد کاربرد مگنت High Tesla:

  • دردهای عضلانی اسکلتی نظیر: کمر، گردن، شانه و زانو درد
  • پوکی استخوان
  • تنگی کانال نخاعی
  • ضعف عضلات
  • بی‌اختیاری ادرار و مدفوع