کمردرد و دلایل بروز آن

آرتروز زانو
آرتروز زانو و روش های درمان آن
آوریل 3, 2019
الکتروتراپی
الکتروتراپی و انواع آن
جولای 1, 2019

کمردرد یکی از رایج ترین دردهای سیستم اسکلتی_عضلانی بدن انسان است که بیش از ۸۰ درصد افراد در دوره ای از زندگی آن را تجربه می کنند.

احساس درد در کمر می توان از یک مشکل خفیف و مزمن تا یک درد حاد و ناتوان کننده متفاوت باشد و در هر صورت تشخیص علت آن و درمان مناسب آن ضروری است.

کمردرد می تواند دلایل مختلفی داشته باشد از یک اسپاسم و گرفتگی ساده تا مشکلات جدی تری همچون آرتروز و یا بیرون زدگی دیسک کمر و درمان نیز با توجه به عامل زمینه ای آن متفاوت است.

خوشبختانه در اغلب موراد راهکارهای غیر جراحی همچون فیزیوتراپی به درمان کمردرد و عامل زمینه ای آن کمک می کنند و تنها در موارد اندکی عمل جراحی ضروری است.

روش هایی همچون آزمایش خون ، سی تی اسکن ، ام آر آی و رادیوگرافی ساده در کنار معاینه فیزیکی به پزشک متخصص برای تشخیص علت ایجاد کننده کمردرد و اتخاذ مناسب ترین شیوه درمانی کمک می کند.

در این مقاله سعی کرده ایم به شایع ترین عوامل ایجاد کننده کمر درد اشاره داشته باشیم.

دلایل بروز کمردرد

آسیب دیدگی ستون فقرات

آسیب دیدگی ستون فقرات در اثر وارد شدن ضربه به ستون فقرات حین ورزش و یا حوادث ناگهانی یکی از دلایل بروز کمردردهای شدید و ناگهانی هستند که ممکن است سبب بروز مشکلات زیادی برای فرد آسیب دیده شوند.

بسته به شدت آسیب وارد شده درمان این آسیب نیز متفاوت است.

شکستگی مهره ها ، پارگی رباط ها و … از آسیب های جدی هستند که ممکن است در اثر وارد شدن ضربه به ستون فقرات رخ دهند.

آرتروز کمر

آرتروز ستون فقرات در ناحیه مهره های کمری به دلیل تخریب غضروف مفصلی در این ناحیه رخ داده و اغلب در افراد میانسال و سالمند رخ داده و منجر به بروز کمردرد و محدودیت های حرکتی در افراد مبتلا می شود.

اضافه وزن و آسیب دیدگی ستون فقرات در گذشته نیز در کنار افزایش سن از عوامل مهم افزایش دهنده خطر آرتروز کمر هستند.

فیزیوتراپی در کنار تمرینات ورزشی موثرترین راهکار در بهبود وضعیت مبتلایان به آرتروز کمر هستند.

درد سیاتیک

درد عصب سیاتیک که به دلیل تحت فشار قرار گرفتن یا آسیب دیدگی عصب سیاتیک رخ می دهد از عوامل جدی و مهم ایجاد کننده کمردرد است.

عصب سیاتیک بزرگترین عصب در بدن است که از قسمت های انتهایی ستون فقرات شروع شده و تا انتهای پاها کشیده می شود.

فیزیوتراپی با استفاده از تکنیک های درمان دستی و تجهیزاتی همچون لیزر پرتوان به درمان این آسیب کمک می کند.

تنگی کانال نخاعی

تنگی کانال نخاعی به علت کاهش فضای کانال نخاعی رخ می دهد که در اثر رشد استخوان و بافت های دیگر به داخل این کانال رخ داده است.

کاهش فضای نخاعی ممکن است در نتیجه فرایند پیری و افزایش سن رخ دهد و گاهی نیز ممکن است بصورت مادرزادی وجود داشته باشد.

عادات غلط حرکتی

عادات نادرست حرکتی و قرار گرفتن نادرست اندانم های بدن حین انجام فعالیت ها و حتی زمان خواب یکی از مهم ترین و شایع ترین عوامل ایجاد کننده کمردرد هستند که در هر سن و جنسی می توانند رخ دهند.

خم شدن های مکرر از کمر ، حمل اجسام سنگین و شیوه نادرست بلند کردن اجسام نیز می توانند سبب وارد شدن آسیب به ستون فقرات و بروز کمردرد شوند.

بیرون زدگی دیسک کمر

بیرون زدگی دیسک کمر یکی از آسیب های جدی ستون فقرات است که با کمردرد و احساس بی حسی و گزگز کردن کمر و اندام های تحتانی مشخص می شود.

 

کلمات مرتبط :

فیزیوتراپی کمر – فیزیوتراپی در جنت آباد – فیزیوتراپی در غرب تهران – فیزیوتراپی خوب – کلینیک فیزیوتراپی خوب