کمردرد مکانیکی

فیزیوتراپی سکته مغزی
فیزیوتراپی سکته مغزی
می 31, 2022
فیزیوتراپی تخصصی در سردرد
فیزیوتراپی تخصصی در سردرد
می 31, 2022
کمردرد مکانیکی

کمردرد مکانیکی

کمردرد مکانیکی شایع ترین نوع کمردرد است که فیزیوتراپی ستون فقرات یکی از موثرترین روش ها در درمان آن و عامل زمینه ای آن است.

کمر یا ستون فقرات کمری از ۵ مهره تشکیل شده است که استخوان‌های دایره‌ای شکل هستند که توسط یک دیسک از هم جدا شده‌اند که مانند ضربه‌ گیر بین استخوان‌ها عمل می‌کند تا نیروهای ایجاد شده در هنگام حرکت یا وارد کردن فشار از طریق ستون فقرات در خم شدن، بلند کردن و نشستن را کاهش دهد. .

ستون فقرات کمری قوس دار است که به آن لوردوز معروف است. مهره سوم (L3) بالاترین نقطه این قوس است. وقتی صاف می ایستیم یا به پشت دراز می کشیم لوردوز حفظ می شود. وقتی به جلو خم می‌شویم یا می‌نشینیم، لوردوزیس به‌ویژه در سطح L3 صاف می‌شود و این فشار را در ستون فقرات افزایش می‌دهد و دیسک‌ها را فشرده می‌کند و مهره‌ها را در بالا و پایین دیسک‌ها به هم نزدیک می‌کند.

کمترین فشاری که به ستون فقرات وارد می شود زمانی است که صاف دراز بکشیم. این به عنوان یک کشش طبیعی به ستون فقرات عمل می کند و بنابراین معمولاً صبح ها چند میلی متر از انتهای روز قد بلندتر هستیم. با نشستن، فشار را به تنهایی در ستون فقرات کمری حدود ۱٫۷ برابر وزن بدن خود افزایش می دهیم. این زمانی است که ما به درستی می نشینیم، اگر شما خم شوید، فشار بیشتر افزایش می یابد.

ستون فقرات به طور کلی به اندازه کافی قوی است که بتواند این فشار را برای حدود ۲۰ دقیقه تحمل کند، قبل از اینکه دیسک ها شروع به جذب شوک کنند و لوردوز صاف شود تا با فشار سازگار شود. اکثر ما هیچ مشکلی با این موضوع نخواهیم داشت و متوجه نمی شویم که کمر شما مجبور است این فشار را تحمل کند، به خصوص اگر مشغول کار هستید و فکر خود را به چیزهای دیگر می پردازید.

با این حال، اگر شغل شما در درجه اول شامل نشستن پشت میز یا رانندگی یا مسافرت است، در طول روز ستون فقرات شما سفت‌تر و خشک تر می‌شود. اما نشستن پشت میز روزانه، رانندگی در مسافت های طولانی بدون وقفه یا خم شدن مکرر کمر، منجر به سفت شدن تدریجی ستون فقرات می شود که در نهایت منجر به کمردرد مکانیکی می شود.

در طول هفته ها و ماه ها و سال ها، این امر منجر به ساییدگی و پارگی قابل توجهی در ستون فقرات می شود و باعث سفت شدن مفاصل و از دست دادن انعطاف پذیری می شود. هنگامی که انعطاف طبیعی خود را از دست می دهید، تلاش برای انجام ۱۰۰٪ فعالیت در کمتر از ۱۰۰٪ دامنه حرکتی موجود منجر به آسیب می شود.

این می تواند از سفتی گاه به گاه که می توانید به راحتی از آن خارج شوید تا کمردرد شدید و اسپاسم عضلانی مرتبط متغیر باشد. این کمردرد مکانیکی نامیده می شود زیرا در اثر بارگذاری مکانیکی ستون فقرات در موقعیت های ثابت مختلف برای مدت طولانی ایجاد می شود.

جلوگیری از کمردرد مکانیکی

با تغییر برخی عادات ساده و تبدیل این تغییرات به روال در زندگی روزمره به راحتی می توان از این امر جلوگیری کرد.

  • به درستی بنشینید و محل کار خود را طوری بچینید که به بهترین شکل با قد و شکل شما مطابقت داشته باشد.
  • هر ۱۵ تا ۲۰ دقیقه یکبار بایستید تا قوس ستون فقرات خود را بازیابی کنید، هم در خانه و هم در محل کار.
  • به یک پیاده روی خوب (۴۰ دقیقه) در روز بروید، در حالت ایده آل یک بار یا آن را به دو قسمت تقسیم کنید، ۲۰ دقیقه در ناهار و ۲۰ دقیقه پس از پایان کار.
  • سعی کنید در طول روز به طور منظم حرکات کششی انجام دهید.
  • بیش از یک ساعت بدون بیرون آمدن برای دراز کردن پاهای خود رانندگی نکنید.
  • اگر دردی دارید که در عرض ۴۸ ساعت از بین نمی رود، به فیزیوتراپیست خود مراجعه کنید.

کلمات مرتبط :

کمردرد مکانیکی – درمان کمردرد با فیزیوتراپی – فیزیوتراپی ستون فقرات – فیزیوتراپی برای کمردرد