کشش مکانیکی ستون فقرات

آسیب های روتاتور کاف
آسیب های روتاتور کاف
می 7, 2022
دستگاه سی پی ام در فیزیوتراپی
دستگاه سی پی ام در فیزیوتراپی
می 13, 2022
کشش مکانیکی ستون فقرات

کشش مکانیکی ستون فقرات

کشش مکانیکی ستون فقرات زمانی است که از یک دستگاه برای ایجاد یک نیروی کشش یا فشار کنترل شده ثابت بر روی ستون فقرات کمری استفاده می شود. این کار فشار را از روی مفاصل و دیسک‌های ستون فقرات برداشته و باعث تسکین درد کمر در بسیاری از بیماری ها و آسیب های ستون فقرات می شود.

برای انجام این درمان بیمار روی تخت مخصوص کشش دراز کشیده و دستگاه کشش به او متصل می شود تا فشار کنترل شده ای به ستون فقرات وارد شود.

با کشیدن آرام کمربند که بالای لگن وصل شده است، دستگاه کشش کار می کند و یک کشش ملایم و ثابت در قسمت پایین کمر برای زمان اختصاص داده شده ایجاد می کند.

ستون فقرات از ۳۲ استخوان (مهره) تشکیل شده است که روی هم قرار گرفته اند و هر کدام توسط یک دیسک ضربه گیر از هم جدا شده اند. از لحظه‌ای که صبح از خواب بیدار می‌شویم تا شب به رختخواب می‌رویم، نیروی فشاری از ستون فقرات ما عبور می‌کند و به استخوان‌ها، دیسک‌ها و مفاصل فشار وارد می‌کند. اگر آسیبی به هر یک از این ساختارها مانند پارگی دیسک وارد شود، نیروی فشاری واقعاً می تواند آسیب را تشدید کند. به همین ترتیب، فشرده سازی مداوم روی مفصل یا دیسک در نهایت منجر به ساییدگی و آرتروز می شود. به همین دلیل است که قسمت پایین کمر معمولاً مستعد تغییرات دژنراتیو است زیرا در پایین ستون فقرات قرار دارد و بیشترین بار بالای آن قرار دارد و بنابراین تحت بیشترین فشار قرار دارد.

کمردرد (LBP) شایع ترین شکل درد گزارش شده است. این یکی از دلایل عمده هزینه های پزشکی، غیبت از کار و ناتوانی است. با کشش، می توانید مقداری تسکین بسیار مورد نیاز را پیدا کنید و به راحتی به زندگی روزمره خود بازگردید.

انواع کشش ستون فقرات

  • کشش مکانیکی – تکنیک درمان تخصصی کشش مکانیکی از دستگاه هایی استفاده می کند که با کشش مهره های ستون فقرات و عضلات کار می کنند.
  • کشش دستی – با کشش دستی، فیزیوتراپیست های ما از دستان خود برای کشش مهره ها و ماهیچه های ستون فقرات استفاده می کنند.

کشش فشار روی ستون فقرات را کاهش می دهد و درد را کاهش می دهد. کشش گردن و کشش کمر مشابه هستند، اما دو تفاوت کلیدی دارند: با کشش گردن، نیروی ملایمی برای کشش یا دور کردن سر از گردن استفاده می شود. در کشش کمر، نیروی ملایمی برای جدا کردن آرام لگن از قسمت پایین کمر استفاده می شود. هر دوی این روش ها در دستکاری ستون فقرات و ایجاد تسکین مفید هستند.

موارد کاربرد کشش مکانیکی ستون فقرات

  • فتق و بیرون زدگی دیسک کمر
  • پارگی دیسک کمر
  • لغزش مهره ها بر روی هم
  • بیماری دیسک دژنراتیو
  • سیاتیک

کشش مکانیکی معمولاً همراه با سایر درمان‌های فیزیوتراپی استفاده می‌شود، تعداد جلسات به تشخیص و شدت بیماری بستگی دارد و با نظر فیزیوتراپیست تعیین می شود.

اهداف کشش مکانیکی ستون فقرات

کشش نوعی درمان رفع فشار است که فشار روی ستون فقرات را کاهش می دهد و درد مفاصل، رگ به رگ شدن و اسپاسم را کاهش می دهد. همچنین می تواند فتق دیسک، سیاتیک، بیماری دژنراتیو دیسک، فشار دادن اعصاب و بسیاری از بیماری های دیگر کمر را درمان کند.

 

کلمات مرتبط :

کشش مکانیکی ستون فقرات – کشش دستی ستون فقرات – تراکشن ستون فقرات – مرکز درمان کمردرد در غرب تهران