فیزیوتراپی سالمندان

فیزیوتراپی برای زانودرد
فیزیوتراپی برای زانودرد
اکتبر 27, 2022
فیزیوتراپی بعد از جراحی
فیزیوتراپی بعد از جراحی
نوامبر 2, 2022
فیزیوتراپی سالمندان

فیزیوتراپی سالمندان

فیزیوتراپی سالمندان با هدف حفظ و بهبود سلامت عمومی و توانایی افراد سالمند ارائه می شود و کمک زیادی به بهبود کیفیت زندگی این عزیزان می کند.

افزایش سن بدن ما را دچار تغییرات فیزیکی زیادی می کند. این تغییرات بطور معمول سبب کاهش قدرت عضلانی، تراکم استخوان، هماهنگی بدن و حتی سفت شدن مفاصل می شود که این عوامل با افزایش خطر از دست دادن تعادل و سقوط همراه است.

برای سالمندان ، فیزیوتراپی و ورزش ممکن است کلید بازگرداندن و حفظ عملکرد فیزیکی مورد نیاز در زندگی روزمره باشد. برنامه های ورزشی تنظیم شده توسط فیزیوتراپیست می تواند به کاهش درد بدن، تقویت حرکت مفاصل، تسهیل هماهنگی و تقویت عملکرد تنفسی کمک کند. سالمندانی که از بیماری های مزمن رنج می برند نیز می توانند از مزایای فیزیوتراپی بهره مند شوند. اگرچه فیزیوتراپی نمی تواند روند پیری را متوقف کند، اما می تواند به کاهش تأثیر آن بر بدن ما کمک کند.

ورزش منظم همچنین می تواند به کاهش خطر و تأثیر بیماری هایی که بیشتر افراد مسن را تحت تأثیر قرار می دهند کمک کند.

سالمندان مستعد ابتلا به بیماری های مختلفی هستند که معمولاً شامل مشکلات اسکلتی- عضلانی، عصبی و قلبی ریوی، بیماری های روانی، مشکلات تعادلی و دردهای مزمن می شوند. درمان فیزیوتراپی در مدیریت هر یک از این بیماری ها موفقیت آمیز بوده است.

مزایای فیزیوتراپی سالمندان

بهبودی از درد ناشی از یک بیماری یا آسیب به فرد این امکان را می دهد که برای مدت طولانی تری زندگی فعال و مستقل داشته باشد. ثابت شده است که تمرینات کششی و تقویتی برای افراد مسن موثر است. به بیماران مبتلا به افتادگی پا، آسیب نخاعی و سکته مغزی برای تسهیل زندگی مستقل، وسایل کمکی برای راه رفتن ارائه می شود. درمانگر با بیمار کار می کند تا اطمینان حاصل کند که او می تواند تا حد امکان مستقل باقی بماند.

فیزیوتراپی می تواند به کاهش ناراحتی ناشی از شرایطی مانند آرتریت یا پوکی استخوان کمک کند. معمولاً درد مفاصل در اثر التهاب مفاصل، جراحات، آرتریت، نقرس و غیره ایجاد می‌شود. در صورت عدم درمان طولانی‌تر، می‌تواند تحرک را محدود کند و منجر به ضعف یا بی‌ثباتی در انجام فعالیت‌های عادی شود. هدف فیزیوتراپیست بازیابی عملکرد ماهیچه ها، استخوان ها، مفاصل، تاندون ها و رباط ها است.

اختلال تعادل در سالمندان به دلیل از دست دادن عملکرد طبیعی ماهیچه ها و استخوان ها است. این بیماری بیشتر به دلیل آرتروز و بی حسی در پاها، مشکلات چشمی، مشکلات گردش خون و مصرف چندین دارو ایجاد می شود. درمان فیزیوتراپی سالمندان شامل تمرینات تعادلی برای کمک به بهبود عملکرد عضلات و استخوان‌ها در افراد مبتلا به بیماری‌های عصبی مانند بیماری آلزایمر، ALS، بیماری پارکینسون یا آسیب مغزی است.

به دلیل افزایش سن، کاهش قدرت و انعطاف پذیری یکی از رایج ترین مسائلی است که تقریباً هر سالمندی با آن مواجه است. علاوه بر این، این وضعیت می تواند با وجود سایر شرایط مزمن مرتبط با مسائل عصبی، مشکلات غدد درون ریز و مسائل اسکلتی عضلانی بدتر شود. در نتیجه تغییرات دژنراتیو که به دلیل کهولت سن رخ می دهد، تون عضلانی ضعیف و مفاصل سفت و غیره وجود دارد. فیزیوتراپیست به کاهش درد کمک می کند و به بازگشت به تحرک کمک می کند. برخی از علل شایع کاهش قدرت عبارتند از بیماری تیروئید، کم خونی و افسردگی، کمبود خواب، دیابت، نارسایی احتقانی قلب و عوارض جانبی داروها. فیزیوتراپی به بازگرداندن قدرت و انعطاف پذیری و همچنین بهبود کیفیت زندگی بیماران کمک می کند.

فیزیوتراپی به حفظ ثبات کمک می کند. فیزیوتراپیست به بیمار می آموزد که با اختلالات بینایی، تحرک، تعادل و از دست دادن عضله سازگار شود تا به راحتی فعالیت های روزمره زندگی را تکمیل کند. این آگاهی به کاهش خطر آسیب و آسیب مجدد کمک می کند. بیمارانی که دچار حمله قلبی شده‌اند یا سایر بیماری‌های قلبی عروقی یا ریوی مانند فیبروز ریوی یا بیماری انسداد مزمن ریه دارند، می‌توانند با پیروی از یک رژیم درمانی که به آنها در افزایش استقامت و به دست آوردن استقلال عملکردی کمک می‌کند، از فیزیوتراپی بهره‌مند شوند.

 

کلمات مرتبط :

فیزیوتراپی سالمندان – فیزیوتراپی در غرب تهران – فیزیوتراپی ستاری – فیزیوتراپی پونک