فیزیوتراپی در زانودرد

فیزیوتراپی در منطقه ۵
فیزیوتراپی در منطقه ۵
آگوست 7, 2021
فیزیوتراپی در درمان سردرد
فیزیوتراپی در درمان سردرد
آگوست 28, 2021
فیزیوتراپی در زانودرد

فیزیوتراپی در زانودرد

یکی از شایع ترین مشکلات عضلاتی در افراد مختلف مسئله ی درد زانو میباشد که این زانودرد بیشتر در افراد بزرگسال و مسن اتفاق می افتد.البته این نکته را هم باید در نظر گرفت که زانودرد ممکن است در همه سنین اتفاق بیفتد حتی ورزشکاران؛یکی از بهترین روش ها برای بهبود مشکل زانودرد استفاده از فیزیوتراپی زانو میباشد.

از جمله تحریک الکتریکی، درمان دستی، لیزر درمانی  و یا آموزش حرکات اصلاحی به بیمار کمک بگیرد.پفیزیوتراپیست با استفاده از متدهای درمانی جدید موجب کاهش درد و بهبود کارکرد زانو میشود که میتواند از روش های مختلفی از جمله استفاده از دستگاه های تحریک الکتریکی یا با استفاده از آموزش حرکات اصلاحی نیز به بیماران کمک بنماید.

علت های زانودرد

 •  التهاب تاندون

ممکن است به این علت به وجود بیاید که بر اثر فشار های پشت سر هم بر روی تاندون،محل اتصال تاندون به استخوان یا خود تاندون نیز دچار التهاب و دردناک گردد.

 •  شکستگی‌ها

شکستگی ها به دو صورت نیز میباشند:

 • شکستگی هایی که ناشی از استخوان های ناحیه ی زانو نیز میباشد که شامل شکستگی سطح های مفصلی یا شکستگی ناحیه ی کشکک نیز میباشد.
 • شکستگی هایی که در ناحیه ی استخوان های ساق خارج از سطح مفصل و ران ناشی میشود؛در این حالات مفصل دچار التهاب،درد،خشکی و… میشود.
 •  آسیب و یا پارگی رباط‌های زانو

نمونه آن را میتوان به پارگی رباط صلیبی قدامی و خلفی  و یا پارگی رباط‌های جانبی داخلی یا خارجی اشاره نمود.

 •  آسیب مینیسک

مینیسک ها شامل حلقه های غضروفی میباشند که در میان استخوان ها در مفصل زانو هستند که ممکن است به این علت که در شرایط خاصی قرار دادند در اثر ضربه هایی که به آن وارد میشود مخصوصا پیچ خوردگی ها،دچار آسیب شده و درد و التهاب زیادی نیز به وجود میآورند.

 •  دررفتگی زانو

این نوع از آسیب بسیار کم پیش می آید که ممکن است در اثر تصادف ها یا  ضربات سنگین و شدید ایجاد گردد.

 •  دررفتگی کشکک

دررفتگی کشکک زانو از دیگر علت هایی میباشد که می‌تواند موجب احساس درد در ناحیه زانو بشود.

 •  عفونت زانو

از دیگر علت های زانو درد، عفونت زانو است.

 •  دردهای ارجاعی از کمر و یا عضلات

دردهای ارجاعی از نواحی کمر یا عضلات هستند نیز می‌تواند موجب زانو درد گردد.

فیزیوتراپی چگونه به کاهش زانودرد کمک می­‌کند؟ 

 

فیزیوتراپی در زانودرد بسیار کمک کننده نیز میباشد.روش های مختلفی در فیزیوتراپی در زانودرد وجود دارد که به تسکین آن کمک میکند،یک نمونه از آ« استفاده از الکتروتراپی یا دستگاه های فیزیوتراپی نیز میباشد که کمک به تسکین درد به صورت کوتاه مدت و ورم ناشی از زانودرد میباشند.

این کار برای این میباشد تا بیمار بتواند بعد از آرام شدن درد درمان های بلند مدتی ازجمله ورزش هایی که توسط فیزیوتراپیست طراحی میشوند و منوال تراپی یا درمان های دستی را نیز آغاز کنند.

فیزیوتراپیست با توجه به شرایط و علایم بیمار یک برنامه درمانی ویژه را برای بیمار به صورت منحصر به فرد طراحی و برنامه ریزی میکند.

روش های فیزیوتراپی در زانودرد و درمان آن

لیزردرمانی برای تسکین زانو درد

یکی از بهترین روش های فیزیوتراپی در زانودرد استفاده از متد لیزر تراپی نیز میباشد که فیزیوتراپیست ها از آن برای کاهش درد زانو بهره میبرند.

تا به امروز دو روش درمانی با لیزر در فیزیوتراپی هست که شامل لیزر پرتوان و لیزر کم توان نیز میباشند که خواص بسیاری را نیز دارا میباشند.

طب سوزنی و سوزن خشک

سوزن خشک در کنار دیگر روش های  درمانی در فیزیوتراپی موثر میباشد،البته این نکته را باید توجه نمود که این طب سوزنی چینی با سوزن خشک اشتباه گرفته نشود که روش های درمانی متفاوتی هستند و در فیزیوتراپی فقط از سوزن خشک استفاده میشود.

در هر دو روش درمانی،لازم است متخصصین سوزن را با دقت بالایی در نقاط تعیین شده ای از بدن وارد نمایند ولی روش سوزن خشک با هدف افزایش دامنه حرکتی،کاهش درد و… میباشد.

در صورتی که طب سوزنی چینی متمرکز بر حرکت انرژی در بدن نیز میباشد و با هدف تسکین درد و پیشگیری از بیماری انجام میشود.

ورزش درمانی

ارائه یک برنامه ورزشی مناسب و طرحی شده توسط فیزیوتراپیست وحرکات اصلاحی به منظور تقویت عضلات و کاهش درد نیز میباشد.بیمار نیز نباید این حرکات اصلاحی را اشتباه انجام دهد چرا که احتمال این هست درد زانو نیز بیشتر شود.

 

مگنت تراپی 

یکی دیگر از روش های درمانی موثر در فیزیوتراپی در زانودرد استفاده از دستگاه مگنت تراپی میباشد که نفوذ مورد احتیاج را در عمق مفاصل به وجو میاورد.

درمان دستی

متخصص فیزیوتراپی برای انجام درمان دستی، مفصل‌ها و بافت‌های نرم را با حرکات دست ماهرانه دستکاری می‌کند تا در نتیجه دامنه حرکتی و هم‌ترازی مفصل بهتر شود و ورم، التهاب و درد کمتر شود.

یکی دیگر از روش های درمانی منوال تراپی یا درمان دستی میباشد.تکنیک های منوال تراپی شامل تکنیک انرژی عصلانی-ماساژ-متحرک سازی مفاصل و… میباشد.

موجب هم ترازی مفاصل شده ود التهاب و درد و ورم زانو را نیز کاهش داده و انجام این حرکات به صورت ماهانه توسط فیزیوتراپیست صورت میگیرد.

اولتراسوند تراپی

از دیگر روش های درمانی موثر در بیماری زانودرد استفاده از دستگاه های التراسوند نیز میباشد که از امواج فراصوت نیز استفاده میکند؛التراسوند تراپی فواید بسیازی دارد از جمله درمان درد و گرفتگی ها عضلانی،شل کردن عضلات،اثرالت التیام بخش و خواص ارتجاعی در عصلات که قبل از انجام حرکات اصلاحی نیز افزایش میدهدو…؛البته این نکته ارهم باید متذکر شد که زیاده روی در روش التراسوند موجب آسیب بافت ها میشود و برای کودکان هم توصیه نمیشود.

فواید فیزیوتراپی در زانودرد

به صورت کلی از مهمترین فواید فیزیوتراپی زانو عبارتند از:

 • موجب قوی شدن عضلات و همچنین افزایش قدرت مفاصل میشوند.
 • موجب بهتر شدن وضعیت تعائل در بدن میشود و هچنین وضعیت راه رفتن را هم میتواند اصلاح نماید.
 • موجب بهبود عملکرد فرد برای انجام کارهای روزانه میشود و فعالیت های شخصی خودرا نیز میتواند با راحتی بیشتری انجام بدهد.
 • موجب کاهش درد مفاصل نیز میشود.
 • موجب کاهش ورم در مفاصل میشود.

عوارض فیزیوتراپی در زانودرد چیست؟

فیزیوتراپی زانو هیچ گونه عوارض و منع مصرف ندارد.

ممکن است در شروع کار در صورتی که ورم مفصل نیز شدید باشد با دارو درمانی نیز ابتدا ورم مفصل را نیز کاهش داد،سپس فیزیوتراپی صورت بگیرد،البته در این زمینه نظر پزشک هم بسیار مهم می‌باشد.

یکی دیگر از مواردی که منع شده است از استفاده از فیزیوتراپی مواقعی بعد از جراحی می‌باشد که بسته به این که پزشک چه نظری داشته باشد ممکن است تا چندین روز نیز فیزیوتراپی برای بیمار نیز شروع نشود.

در بقیه موارد و به صورت کلی، فیزیوتراپی برای بیماری زانودرد هیچ گونه عوارض یا منع استفاده خاصی ندارد.