فیزیوتراپی در درمان تورم

تنیس البو
تنیس البو
جولای 28, 2022
سیستم فوق القایی درمانی
سیستم فوق القایی درمانی (SIS)
آگوست 1, 2022
فیزیوتراپی در درمان تورم

فیزیوتراپی در درمان تورم

فیزیوتراپی در درمان تورم

تورم به بزرگ شدن قسمتی از بدن اشاره دارد. جراحات اغلب منجر به درد و تورم می شود. در عین حال، تورم در واقع می تواند باعث آسیب های دیگر شود. مراقبت مناسب پس از آسیب می تواند به کاهش تورم و جلوگیری از آسیب های بیشتر کمک کند. فیزیوتراپیست می تواند راهنمایی خاصی برای درمان آسیب و تورم شما ارائه دهد.

علت و انواع تورم

بخشی از بدن به دلیل یک واکنش شیمیایی در بدن متورم می شود. هنگامی که آسیبی رخ می دهد، عوامل شیمیایی آزاد می شود که در داخل سلول ها واکنش ایجاد می کند و دیواره سلولی را نفوذپذیرتر می کند. هنگامی که دیواره سلولی نفوذپذیرتر می شود و فشار درون سلول از فشار در فضای بین سلول ها (فضای بین بافتی) بیشتر می شود، جریان سیال در امتداد گرادیان فشار بالاتر به پایین تر است. بنابراین حجم مایع در فضای بینابینی همراه با فشار افزایش می یابد. در نهایت فشار در فضای بینابینی از فشار موجود در سلول ها بیشتر می شود و جریان مایع به خارج از سلول متوقف می شود.

دو نوع تورم وجود دارد: ادم – تورمی که عمدتاً در بافت‌های نرم بدن ایجاد می‌شود و افیوژن – تورم یا مایع در فضای مفصل. ادم و افیوژن نتیجه تغییر سطح مایع داخل و خارج سلول است. ادم و افیوژن هر دو قسمت بدن را به خطر می اندازند و باعث درد می شوند و در عین حال حرکت و قدرت را کاهش می دهند.

درمان تورم

اولین پاسخ به آسیب و تورم باید استراحت باشد. این کار فشار را از ناحیه آسیب دیده برداشته و از آسیب بیشتر جلوگیری می کند. در برخی موارد مانند شکستگی، ناحیه درگیر باید بی‌حرکت شود یا با استفاده از آتل‌ها، گچ‌ها و بریس‌ها به طور قابل توجهی محدود شود.

یخ
با خنک کردن ناحیه آسیب دیده، می توانید پاسخ التهابی و درد را کاهش دهید. یکی از محصولات جانبی واکنش شیمیایی التهاب، گرما است. یخ روی محل آسیب سوخت گرما را استخراج کرده و التهاب را متوقف می کند.

فشرده سازی
استفاده از بانداژ برای پوشاندن محل آسیب و افزایش فشار “خارج” سلول به افزایش مصنوعی فشار در فضای بینابینی کمک می کند و به آن کمک می کند تا از فشار داخل سلول پیشی بگیرد. 

ارتفاع
اگر قسمتی از بدن مایع اضافی جمع کند، جاذبه می تواند آن را مجبور کند تا به یک ناحیه نامرتبط از بدن (یعنی مچ پا در هنگام آسیب دیدگی زانو) جریان یابد. اگر محل آسیب بالا باشد، مایع اضافی به سمت اندام های داخلی که مسئول پاکسازی خون و استفاده مجدد از هر چیزی که قابل استفاده مجدد است و دفع مواد زائد را بر عهده دارند، جریان پیدا می کند. مایع از طریق سیستم لنفاوی به این اندام ها باز می گردد.

فیزیوتراپی در درمان تورم

فیزیوتراپی همچنین می تواند نقش کلیدی در درمان ادم و افیوژن داشته باشد. اول، فیزیوتراپیست به دنبال کشف علت اصلی ادم یا افیوژن است. این تشخیص به درمانگر کمک می‌کند تا روی روال تمرینی به گونه‌ای تمرکز کند که به کاهش مایعات اضافی در ناحیه کمک کند. دو راه عالی برای کاهش مایعات اضافی در قسمتی از بدن، از طریق انقباض و حرکت عضلات است. مگر اینکه تشخیص نیاز به بی حرکتی داشته باشد، حرکت کنترل شده می تواند مایع را به خارج از ناحیه آسیب دیده پمپ کند. ماهیچه های ناحیه آسیب دیده برای حرکت مفاصل منقبض می شوند و مایع به سمت اندام های داخلی حرکت می کند. رگ‌ها دریچه‌های یک طرفه دارند که به سمت اندام‌ها باز می‌شوند و انقباض عضلانی مایع را به آن جهت پمپ می‌کند.

 

کلمات مرتبط :

فیزیوتراپی در درمان تورم – درمان ادم و تورم با فیزیوتراپی – فیزیوتراپی در غرب تهران – فیزیوتراپی در چنت اباد – فیزیوتراپی در پونک – فیزیوتراپی در سردار جنگل