فیزیوتراپی برای توانبخشی پارکینسون

ترکشن ستون فقرات
ترکشن ستون فقرات
جولای 15, 2022
بی حسی شانه
بی حسی شانه
جولای 25, 2022
فیزیوتراپی برای توانبخشی پارکینسون

فیزیوتراپی برای توانبخشی پارکینسون

فیزیوتراپی برای توانبخشی پارکینسون در مرکز فیزیوتراپی دکتر نصیری توسط متخصصان مجرب و متعهد ما و بر اساس متدهای درمانی و توانبخشی روز دنیا ارائه می شود.

بیماری پارکینسون یک اختلال سیستم عصبی است که بخشی از مغز را درگیر می کند که حرکت را کنترل می کند. علائم اصلی شامل لرزش، سفتی عضلات و مشکل در هماهنگی، تعادل و راه رفتن است.

اگرچه هیچ درمانی برای بیماری پارکینسون وجود ندارد، درمان‌های مختلف می‌توانند علائم را تسکین دهند و به بیماران کمک کنند تا کیفیت زندگی خود را حفظ کنند. فیزیوتراپی یکی از انواع درمان است که به افراد مبتلا به بیماری پارکینسون کمک می کند تا تحرک خود را افزایش دهند، عضلات خود را تقویت کنند، هماهنگی و تعادل را بهبود بخشند و در نهایت مستقل بمانند. این پست انواع مختلف فیزیوتراپی و نحوه استفاده حداکثری از یک برنامه توانبخشی را بررسی می کند.

فیزیوتراپی یک شکل تخصصی از درمان و توانبخشی است که شامل ارزیابی و درمان یک فرد با تحرک محدود است. برای درمان بسیاری از بیماری ها از جمله آرتریت، قطع عضو، جراحات و بیماری پارکینسون استفاده می شود. فیزیوتراپیست ها متخصصانی که برای به کارگیری تکنیک های فردی برای کمک به بیماران در بازیابی تحرک آموزش دیده اند.

فیزیوتراپی برای توانبخشی پارکینسون

فیزیوتراپی بخش مهمی از برنامه درمانی بیماری پارکینسون است. هدف آن کمک به افراد مبتلا به بیماری پارکینسون است که تا زمانی که ممکن است فعال و مستقل بمانند. فیزیوتراپی به طور قابل توجهی علائم مرتبط با مهارت های حرکتی را بهبود می بخشد. به گفته متخصصان افزایش فعالیت بدنی به ۲٫۵ ساعت در هفته یا بیشتر می تواند به افراد مبتلا به بیماری پارکینسون کمک کند تا کیفیت زندگی خود را حفظ کنند.

به طور کلی، فیزیوتراپی می تواند به موارد زیر کمک کند:

 • افزایش استقامت
 • تقویت عضلات
 • کاهش سفتی عضلات
 • بهبود راه رفتن
 • کاهش دوره های انجماد
 • بهبود تعادل و هماهنگی
 • افزایش انعطاف پذیری
 • بهبود وضعیت بدن
 • کاهش سقوط
 • کاهش درد

از آنجایی که فیزیوتراپی مهارت‌های حرکتی را بهبود می‌بخشد و درد را کاهش می‌دهد، می‌توانید انتظار داشته باشید که در بسیاری از فعالیت‌های منظم شما مانند بلند شدن از روی صندلی، بالا رفتن از پله‌ها و سوار و پیاده‌شدن ماشین کمک کند.

فیزیوتراپی همچنین می تواند سایر علائم مرتبط با بیماری پارکینسون مانند افسردگی، اضطراب و خستگی را بهبود بخشد. در نهایت، می تواند به سایر مشکلات سلامتی که تحرک را مختل می کنند، مانند درد مفاصل، کمک کند.

پزشکان توصیه می کنند در اسرع وقت یک برنامه فیزیوتراپی برای توانبخشی پارکینسون را شروع کنید. ورزش می تواند نورپلاستیسیته یا توانایی مغز برای تغییر در پاسخ به تغییرات رفتاری را القا کند. وقتی فیزیوتراپی را شروع می کنید، مغز شما راه های جدیدی برای حرکت و تفکر می آموزد. ورزش همچنین به سلامت سلول های مغز کمک می کند. به عبارت دیگر، فیزیوتراپی ممکن است پیشرفت بیماری پارکینسون را کند کند.

حتی اگر در مراحل بعدی بیماری هستید، باز هم ارزش شروع یک برنامه فیزیوتراپی را دارد. فیزیوتراپی می تواند علائم را برای بیماران در هر مرحله از بیماری پارکینسون بهبود بخشد.

یک فیزیوتراپیست یک برنامه تمرینی متناسب و مبتنی بر تحقیق برای بیمار ایجاد می کند. آنها ابتدا توانایی های فعلی بیمار را ارزیابی می کنند و زمینه هایی را که می خواهد بهبود دهد را در نظر می گیرند. سپس درمانگر یک برنامه ورزشی برای هدف قرار دادن آن نواحی طراحی می کند. به طور معمول، فیزیوتراپی شامل دستاوردهای کوچکی است که به یک هدف بزرگتر می انجامد.

اهداف فیزیوتراپی برای توانبخشی پارکینسون

 • تسکین درد: فیزیوتراپ شما هر درد عضلانی یا مفصلی را که در فعالیت‌های روزانه‌تان اختلال ایجاد می‌کند، ارزیابی می‌کند. آنها اهداف ورزشی را تعیین می کنند تا به شما کمک کنند کارهای روزمره را با درد کمتر انجام دهید.
 • یادگیری در مورد تمرینات: فیزیوتراپیست ها انواع مختلف ورزش را به بیماران آموزش می دهند تا آنها را توانمند کنند و به آنها کمک کنند تا به طور مستقل بیماری را مدیریت کنند. آنها به بیماران نشان می دهند که چگونه با استفاده از فعالیت بدنی علائم جدید را تشخیص دهند و به آنها واکنش نشان دهند. فیزیوتراپیست ها همچنین به بیماران یاد می دهند که چگونه ایمن ورزش کنند.
 • بهبود حرکت: تغییر در راه رفتن، تعادل و وضعیت بدن از علائم شایع بیماری پارکینسون است. فیزیوتراپیست شما تحرک و وضعیت بدن شما را ارزیابی می کند و استراتژی های طراحی را برای کمک به حرکت بهتر و فعال ماندن شما انجام می دهد.
 • کاهش خطر سقوط: به دلیل علائم حرکتی، افراد مبتلا به بیماری پارکینسون در معرض خطر بالای زمین خوردن هستند. زمین خوردن می تواند منجر به صدمات و ترس از افتادن شود که بر توانایی فرد برای حفظ استقلال تأثیر می گذارد. فیزیوتراپیست شما خطر سقوط شما را ارزیابی می کند و تمریناتی را انتخاب می کند که به جلوگیری از سقوط کمک می کند.

 

کلمات مرتبط :

فیزیوتراپی برای توانبخشی پارکینسون – فیزیوتراپی پارکینسون – فیزیوتراپی در غرب تهران – فیزیوتراپی در جنت آباد – فیزیوتراپی در شهرک نفت