فیزیوتراپی آرتروز زانو

فیزیوتراپی آرتروز لگن
فیزیوتراپی آرتروز لگن
سپتامبر 30, 2021
روشهای درمان خار پاشنه
اکتبر 4, 2021
فیزیوتراپی آرتروز زانو

فیزیوتراپی آرتروز زانو

فیزیوتراپی آرتروز زانو

آرتروز زانو یک بیماری شایع مزمن مفصلی است که باعث درد و ناتوانی می شود. فیزیوتراپی ، که شامل تعدادی از روش ها است ، یک گزینه درمانی غیر تهاجمی در مدیریت این بیماری مفصلی شایع است.

شواهد قوی وجود دارد که اثرات مفید کوتاه مدت ورزش بر درد و عملکرد را نشان می دهد ، اگرچه به نظر نمی رسد نوع ورزش بر نتیجه درمان تأثیر بگذارد. 

آرتروز (OA) یک بیماری مزمن مفصلی است که معمولاً زانو را درگیر می کند. می تواند باعث درد ، سفتی ، تورم ، بی ثباتی مفصل و ضعف عضلانی شود که همه آنها می تواند منجر به اختلال در عملکرد بدنی و کاهش کیفیت زندگی شود.

مداخلات غیر دارویی برای بهبود علائم مورد حمایت قرار گرفته است و امروزه این باور وجود دارد که درمان های فیزیوتراپی می توانند نقش مهمی در مدیریت چندرشته ای بیماران مبتلا به آرتروز زانو ایفا کنند. 

شایع ترین علت زانو درد آرتروز زانو است. درد ممکن است بیاید و برود ، با گذشت زمان بدتر شود و با علائم دیگری مانند سفتی زانو همراه باشد.

آرتروز زانو با انحطاط غضروف مفصلی زانو تعریف می شود – ماده لغزنده قابل انعطاف که به طور معمول از استخوان ها در برابر اصطکاک و ضربه مفصل محافظت می کند. این وضعیت همچنین شامل تغییراتی در استخوان زیر غضروف است و می تواند بافتهای نرم مجاور را تحت تأثیر قرار دهد.

آرتروز زانو شایع ترین نوع آرتریت است که باعث درد زانو می شود و اغلب به آن آرتریت زانو گفته می شود. بسیاری از انواع کمتر معمول آرتریت نیز می توانند باعث درد زانو شوند ، از جمله آرتریت روماتوئید ، شبه نقرس و آرتریت واکنشی.

مشخصه اصلی آرتروز تجزیه و از بین رفتن غضروف مفصلی است. در زانو ، غضروف مفصلی قسمت بالای استخوان درشت نی (استخوان ساق پا) ، پایین استخوان ران (استخوان ران) و پشت استخوان کشکک (زانو) را می پوشاند. غضروف مفصلی از سطوح این استخوان ها در محل اتصال آنها به مفصل محافظت می کند.

در طول توسعه آرتروز:

  • غضروف ضعیف می شود. ترکیب غضروف مفصلی تغییر می کند و ضعیف می شود. این تغییر ترکیب به ویژه در سنین بالا رایج است.
  • غضروف آسیب می بیند. غضروف مفصلی ضعیف شده یا از بین می رود.
  • غضروف ممکن است سعی در بهبودی داشته باشد. غضروف آسیب دیده ممکن است برای تولید سلول های جدید تلاش کند ، اما برای جایگزینی غضروف گم شده کافی نیست. علاوه بر این ، این سلولهای جدید ممکن است در الگوهای نامنظم و برآمدگی رشد کنند تا الگوی صاف غضروف اصلی.

فیزیوتراپی آرتروز زانو

فیزیوتراپ شما مشکلاتی همچون درد ، از دست دادن دامنه حرکتی مفصل ، ضعف ، راه رفتن و تحمل ورزش را برطرف می کند. فیزیوتراپی نمی تواند آسیب وارد شده به غضروف را معکوس کند، اما می تواند درد را کاهش دهد ، تحرک و عملکرد شما را بهبود بخشیده و زوال مفصل را کند کند. اگر نامزد جایگزینی زانو نیستید ، فیزیوتراپی آرتروز زانو به شما کمک می کند تا به زندگی خود بازگردید و علائم آرتروز زانو را کنترل کنید.

جراحی اخیراً گزینه کمتری شده است زیرا شواهد نشان می دهد که فیزیوتراپی به تنهایی در تسکین درد و بهبود عملکرد به اندازه جراحی همراه با فیزیوتراپی در آرتریت زانو کمتر از درجه ۴ موثر است.

روش های الکتروتراپی و لیزر تراپی در کنار کمپرس یخ می توانند به تسکین درد ناشی از آرتروز زانو کمک زیادی بکنند.

درمان دستی برای بازگرداندن مکانیک طبیعی مفصل و دامنه حرکت و تعدیل درد موثر است. ثابت شده است که تحرک مفصل موجب کاهش درد و بهبود دامنه حرکتی مفصل می شود.

تمرینات کششی و حرکتی برای بازگرداندن تحرک به زانو از اهمیت زیادی برخوردار هستند.

تمرینات تقویت و تثبیت برای بهبود ثبات مفصل و کاهش نیروهای غیرعادی مفصل نیز به بهبودی شرایط مفصل زانو در فرد مبتلا به آرتروز زانو کمک زیادی می کند.

 

 

کلمات مرتبط :

فیزیوتراپی آرتروز زانو – درمان آرتروز زانو – فیزیوتراپی طرف قرارداد با بیمه – فیزیوتراپی طرف قرارداد با بانک – فیزیوتراپی خوب در غرب تهران – فیزیوتراپی در سردار جنگل – فیزیوتراپی در آیت الله کاشانی