فتق دیسک چیست؟

آسیب رباط های شانه
آسیب رباط های شانه
ژوئن 7, 2022
بیوفیدبک در فیزیوتراپی
بیوفیدبک در فیزیوتراپی
ژوئن 11, 2022
فتق دیسک چیست؟

فتق دیسک چیست؟

فتق دیسک چیست؟

فتق دیسک میلیون ها فرد را در سراسر جهان تحت تاثیر قرار می دهد و یکی از دلایل اصلی کمردرد است. دیسک بالشتکی بین استخوان های ستون مهره ها است. به طور معمول یک قسمت بیرونی سخت (حلقه) وجود دارد که قسمت داخلی نرمتر (هسته ها) را در داخل نگه می دارد. بسیار شبیه به دونات ژله ای است که در شرایط عادی، ژله در داخل دونات باقی می ماند. فتق دیسک زمانی است که هسته (ژله) از طریق حلقه (دونات) عبور می کند.

علائم فتق دیسک چیست؟

علائم ممکن است برای هر بیمار متفاوت باشد. بسیاری از افراد بدون اینکه بدانند دچار فتق دیسک می شوند. فتق دیسک می تواند در هر نقطه ای از ستون فقرات ایجاد شود، اما بیشتر در ناحیه کمر شایع است و می تواند هر یک از موارد زیر را ایجاد کند:

  • درد گردن یا کمر
  • دردی که به بازو یا پا تابیده می شود
  • بی حسی یا گزگز
  • ضعف
  • مشکل در ادرار کردن یا اجابت مزاج

چه چیزی باعث فتق دیسک می شود؟

اکثر فتق های دیسک بین ۳۰ تا ۵۰ سالگی رخ می دهد. اولین مورد این است که با بالا رفتن سن، دیسک ها مقداری از محتوای آب خود را از دست می دهند. این باعث می شود که آنها بیشتر مستعد پارگی شوند، که به مواد داخلی دیسک (هسته) اجازه فتق می دهد. دلیل دوم این است که رباط طولی خلفی، که رباط پشت دیسک ها است و به سالم ماندن دیسک ها کمک می کند، شروع به ضخیم شدن کرده و احتمال فتق دیسک ها را افزایش می دهد.

این شایع‌تر است که دقیقاً نمی‌دانیم چه زمانی دیسک فتق شده است، اما برخی از بیماران می‌توانند هنگام بلند کردن و چرخاندن یا در اثر ضربه، مانند تصادف رانندگی، فتق دیسک را احساس کنند.

فتق دیسک چگونه تشخیص داده می شود؟

شرح حال و معاینه فیزیکی معمولاً برای تشخیص فتق دیسک کافی است، اما ممکن است برخی اوقات آزمایشات دیگری مورد نیاز باشد، به خصوص اگر درد شما با درمان محافظه کارانه مناسب بهبود نیابد.

  • اشعه ایکس – فتق دیسک را نمی توان در عکسبرداری با اشعه ایکس دید، اما اشعه ایکس ابزار ارزشمندی برای کمک به ارزیابی سایر علل درد از جمله شکستگی یا آرتریت است.
  • MRI – MRI استاندارد طلایی برای ارزیابی فتق دیسک است. جزئیات موجود در MRI به پزشک شما اجازه می دهد تا ببیند کدام دیسک درگیر است و کدام عصب ممکن است تحت تأثیر قرار گیرد.
  • EMG/NCS – الکترومیوگرافی و مطالعات هدایت عصبی معاینه عضلات و اعصاب بدن شما هستند. مزیت این آزمایش این است که عملکرد واقعی اعصابی را که می توانند تحت تأثیر قرار گیرند ارزیابی می کند.

درمان فتق دیسک چیست؟

اکثر بیماران با درمان محافظه کارانه بهبود می یابند و تعداد بسیار کمی نیاز به جراحی دارند. داروهایی که اثربخشی آنها ثابت شده است شامل داروهای ضد التهاب و شل کننده های عضلانی است.

مهمترین جنبه درمان فتق دیسک فیزیوتراپی است. تمرکز اولیه فیزیوتراپی بر کاهش درد است. پس از انجام این کار، بیمار به کار بر روی دامنه حرکتی و تقویت عضلات مرکزی کمر، لگن و شکم ادامه خواهد داد.

اگر درمان محافظه کارانه منجر به بهبود درد شما نشد، ممکن است تزریق اپیدورال توصیه شود. تزریق اپیدورال داروهای ضد التهابی قوی را مستقیماً به محل فتق دیسک و عصب تحریک شده می رساند. این تزریق‌ها با تصویربرداری زنده از ستون فقرات انجام می‌شوند تا به هدایت ایمن سوزن به محل فتق دیسک کمک کنند.

در صورت عدم بهبودی با روشهای ذکر شده در بالا جراحی به عنوان آخرین گزینه درمانی انجام خواهد گرفت.

 

کلمات مرتبط :

فیزیوتراپی دیسک کمر – درمان فتق دیسک با فیزیوتراپی – بهترین فیزیوتراپی غرب تهران