شاک ویو تراپی چیست؟

دررفتگی مفصل AC
دررفتگی مفصل AC
دسامبر 14, 2021
سکته مغزی چیست؟
سکته مغزی چیست؟
دسامبر 17, 2021
شاک ویو تراپی چیست؟

شاک ویو تراپی چیست؟

شاک ویو تراپی چیست؟

شاک ویو تراپی یک درمان غیر تهاجمی است که شامل ایجاد یک سری ضربان‌های موج صوتی با انرژی کم است که مستقیماً از طریق یک محیط ژل روی آسیب از طریق پوست فرد اعمال می‌شود. این مفهوم و فناوری در اصل از کشف این موضوع که امواج صوتی متمرکز قادر به تجزیه سنگ کلیه و کیسه صفرا هستند، تکامل یافته است. امواج شوک تولید شده در تعدادی از مطالعات علمی برای درمان بیماری های مزمن موفقیت آمیز بوده است.  هدف از درمان تحریک پاسخ درمانی طبیعی بدن است. بسیاری از افراد گزارش می دهند که پس از اولین درمان درد آنها کاهش یافته و تحرک آنها بهبود می یابد.

شاک ویو تراپی چگونه کار می کند؟

شاک ویو تراپی روشی است که در فیزیوتراپی رایج تر می شود. با استفاده از انرژی بسیار کمتری نسبت به کاربردهای پزشکی، درمان با امواج شوک یا امواج شوک برون بدنی (ESWT)، در درمان بسیاری از بیماری‌های اسکلتی عضلانی، عمدتاً مواردی که بافت‌های همبند مانند رباط‌ها و تاندون‌ها را درگیر می‌کنند، استفاده می‌شود.

شاک ویو درمانی به فیزیوتراپیست ها ابزار دیگری برای تاندونوپاتی سرسخت و مزمن ارائه می دهد. برخی از شرایط تاندون وجود دارد که به نظر می رسد به اشکال سنتی درمان پاسخ نمی دهند، و داشتن گزینه درمان شوک ویو درمانی به فیزیوتراپیست ابزار دیگری را در برنامه درمانی خود می دهد. شاک ویو درمانی برای افرادی مناسب است که دارای تاندونوپاتی مزمن (بیشتر از شش هفته) هستند (که معمولاً به عنوان تاندونیت شناخته می شود) که به درمان های دیگر پاسخ نداده اند. این موارد عبارتند از: آرنج تنیس بازان، آشیل، روتاتور کاف، فاسیای کف پا، تاندونیت زانو، تاندونیت کلسیفیک شانه. این می تواند در نتیجه ورزش، استفاده بیش از حد، یا فشار مکرر باشد.

شما در اولین ویزیت توسط فیزیوتراپیست مورد ارزیابی قرار می گیرید تا تایید شود که کاندید مناسبی برای درمان شوک ویو هستید. فیزیوتراپیست مطمئن خواهد شد که شما در مورد وضعیت خود و کارهایی که می توانید در ارتباط با درمان انجام دهید آموزش دیده اید – اصلاح فعالیت، تمرینات خاص، ارزیابی سایر مسائل مرتبط مانند وضعیت بدنی، سفتی/ضعف سایر گروه های عضلانی و غیره. درمان شاک ویو معمولا یک بار انجام می شود. یک هفته برای ۳-۶ هفته، بسته به نتایج. خود درمان می تواند ناراحتی خفیفی ایجاد کند، اما فقط ۴-۵ دقیقه طول می کشد و شدت آن را می توان برای راحت نگه داشتن آن تنظیم کرد.

موارد کاربرد شاک ویو تراپی چیست؟

پا – خار پاشنه، فاسیای کف پا، تاندونیت آشیل
آرنج – آرنج تنیس و گلف بازان
شانه – تاندونوز کلسیفیک عضلات روتاتور کاف
زانو – تاندونیت کشکک
بورسیت هیپ
ساق پا – اسپلینت ساق پا
قسمت بالایی پا – سندرم اصطکاک نوار ایلیوتیبیال
کمردرد – نواحی کمری و گردنی و دردهای مزمن عضلانی

برخی از مزایای درمان شوک ویو تراپی چیست؟

  • شاک ویو تراپی نسبت هزینه ، اثربخشی عالی دارد
  • راه حل غیر تهاجمی برای دردهای مزمن در شانه، پشت، پاشنه پا، زانو یا آرنج
  • بدون نیاز به بیهوشی، بدون دارو
  • عوارض جانبی محدود

پس از درمان، ممکن است برای چند روز پس از عمل، درد، حساسیت یا تورم موقتی را تجربه کنید، زیرا امواج شوک پاسخ التهابی را تحریک می کند. اما این بدن است که به طور طبیعی خود را درمان می کند. بنابراین، مهم است که پس از درمان از هیچ داروی ضد التهابی استفاده نکنید، که ممکن است نتایج را کاهش دهد.

پس از اتمام درمان، تقریباً بلافاصله می توانید به اکثر فعالیت های معمولی خود بازگردید.

عوارض شاک ویو تراپی چیست؟

در صورت وجود اختلال در گردش خون یا عصبی، عفونت، تومور استخوانی یا بیماری متابولیک استخوان نباید از شاک ویو تراپی استفاده کرد. همچنین در صورت وجود هر گونه زخم یا تومور باز یا در دوران بارداری، نباید از شاک ویو تراپی استفاده کرد. افرادی که از داروهای رقیق کننده خون استفاده می کنند یا دارای اختلالات شدید گردش خون هستند نیز ممکن است واجد شرایط درمان نباشند.

 

 

کلمات مرتبط :

شاک ویو تراپی چیست؟ – فواید شاک ویو تراپی – شاک ویو تراپی در غرب تهران – فیزیوتراپی خوب در غرب تهران – مرکز فیزیوتراپی در غرب تهران – فیزیوتراپی طرف قرارداد با بانک ها – فیزیوتراپی طرف قرار داد با بیمه