شاک ویو تراپی در اکباتان

بیوفیدبک تراپی در منطقه ۵
بیوفیدبک تراپی در منطقه ۵
می 18, 2022
فیزیوتراپی برای فلج صورت
فیزیوتراپی برای فلج صورت
می 27, 2022
شاک ویو تراپی در اکباتان

شاک ویو تراپی در اکباتان

شاک ویو تراپی در اکباتان در کلینیک فیزیوتراپی دکتر نصیری به بیمارانی که ممکن است از مزایای آن بهره مند شوند ارائه می شود.

درمان با امواج شوک برون بدنی (ESWT) یک روش درمانی غیرتهاجمی است که شامل ارسال امواج شوک به بافت نرم آسیب دیده برای کاهش درد و بهبودی است. 

شاک ویو تراپی برای بسیاری از بیمارانی که با تاندونوپاتی مزمن که به درمان‌های محافظه‌کارانه‌تر پاسخ نداده است، گزینه مناسبی است. درمان تاندونوپاتی مزمن که اغلب دشوار است، با درد موضعی و تغییرات پاتولوژیک تاندون مشخص می شود. این عارضه ورزشکاران و غیر ورزشکاران را به طور یکسان تحت تاثیر قرار می دهد.

موارد کاربرد شاک ویو تراپی در اکباتان

  • تاندونیت آشیل
  • تاندونیت روتاتور کاف
  • تاندونیت کشکک
  • فاسیای پلانتار
  • خار پاشنه پا

فواید شاک ویو تراپی

این رویکرد نیاز ورزشکارانی را برطرف می‌کند که آسیب‌هایشان به درمان‌های خط اول مانند استراحت، یخ، ورزش‌های درمانی، بریس‌بندی و ارتز پاسخ نمی‌دهد، اما هنوز آماده در نظر گرفتن گزینه‌های تهاجمی‌تر یا جراحی نیستند.

اکثر بیماران به یک سری درمان نیاز دارند که هر کدام کمتر از ۳۰ دقیقه طول می کشد. “یک دوره معمول درمان، یک درمان در هفته به مدت سه هفته است. اگر فردی به دو جلسه اول پاسخ نداد، معمولا درمان با شاک ویو تراپی در اکباتان متوقف می شود. اگر با سه جلسه بهبودی داشته باشد اما به سطح مطلوبی از تسکین علائم دست نیافته باشد، درمان ادامه پیدا می کند.

به ورزشکارانی که تحت ESWT قرار می گیرند معمولاً گفته می شود که به تدریج سطح فعالیت خود را بر اساس شدت علائم افزایش دهند.

عوارض جانبی ESWT محدود به کبودی خفیف، تورم، درد، بی حسی یا سوزن سوزن شدن در ناحیه تحت درمان است و بهبودی در مقایسه با مداخله جراحی بسیار کم است.

مکانیسم شاک ویو تراپی

امواج ضربه ای پرانرژی در این روش به عنوان پالس های پرانرژی کوتاه مدت (تقریباً ۱۰ میلی ثانیه) (۵ تا ۱۰۰ مگا پاسکال) طبقه بندی می شوند که سد صوتی را می شکنند و در نتیجه موج ضربه ای ایجاد می شود. فناوری موج شوک با انرژی بالا ما اجازه می دهد تا موج شوک مستقیماً از طریق بافت آسیب دیده متمرکز شود و در نتیجه چندین اثر ایجاد شود:

  • فشار مکانیکی و نیروهای کششی روی بافت که نشان داده شده است نفوذپذیری غشای سلولی را افزایش می دهد و در نتیجه گردش میکروسکوپی و در نتیجه متابولیسم را در ناحیه تحت درمان افزایش می دهد. این باعث بهبودی می شود و ممکن است منجر به انحلال رسوبات کلسیفیک شود.
  • جبهه فشار در پشت خود یک “حباب کاویتاسیون” ایجاد می کند که حفره های خالی کوچکی هستند که در پشت یک جبهه فشار ایجاد می شوند. هنگامی که حباب ها فرو می ریزند، نیرویی ایجاد می کنند که تأثیر مکانیکی بر بافت تحت درمان دارد. این نیرو به شکستن رسوبات کلسیفیک موجود در بافت آسیب دیده کمک می کند.
  • امواج شوک، استئوبلاست‌هایی را که سلول‌هایی مسئول بهبود استخوان و تولید استخوان جدید هستند، تحریک می‌کنند.
  • امواج شوک فیبروبلاست هایی را تحریک می کند که سلول هایی مسئول بهبود بافت همبند مانند تاندون ها هستند.
  • درد را با دو مکانیسم کاهش می دهد. بیهوشی بیش از حد تحریک – انتهای عصب موضعی با محرک های زیادی غرق می شود که فعالیت آنها کاهش می یابد و در نتیجه درد کوتاه مدت کاهش می یابد. مکانیسم کنترل دروازه – به موجب آن اعصاب موضعی برای تنظیم مجدد درک درد و کاهش طولانی مدت درد تحریک می شوند.

 

کلمات مرتبط :

شاک ویو تراپی در اکباتان – بهترین مرکز فیزیوتراپی غرب تهران – بهترین مرکز فیزیوتراپی منطقه ۵ تهران – شاک ویو تراپی در غرب تهران