سی پی ام در فیزیوتراپی

بی حسی شانه
بی حسی شانه
جولای 25, 2022
دلایل درد شانه
دلایل درد شانه
جولای 28, 2022
سی پی ام در فیزیوتراپی

سی پی ام در فیزیوتراپی

سی پی ام در فیزیوتراپی (حرکت غیرفعال پیوسته (CPM)) درمانی است که در آن از دستگاهی برای حرکت دادن مفصل بدون نیاز به تلاش بیمار استفاده می شود. یک دستگاه موتوری به آرامی مفصل را به تعداد درجه مشخصی به جلو و عقب خم می کند و میزان حرکت و سرعت توسط فیزیوتراپ قابل تنظیم است. دستگاه‌های CPM معمولاً در مفاصل زانو (پس از برخی از انواع جراحی زانو) استفاده می‌شوند، اما نسخه‌هایی نیز وجود دارد که برای سایر مفاصل نیز ساخته شده‌اند.

متخصصان ما در مرکز فیزیوتراپی دکتر نصیری (بهترین فیزیوتراپی غرب تهران) خدمات تخصصی فیزیوتراپی را با استفاده از تجهیزات پیشرفته فیزیوتراپی ارائه می دهند.

هدف از سی پی ام در فیزیوتراپی

بازیابی تحرک طبیعی مفصل پس از جراحی می تواند یک چالش مهم باشد. سفتی مفصل می تواند عارضه ای باشد که نتایج را محدود کرده و باعث درد می شود. به همین دلیل، برخی از جراحان از CPM برای جلوگیری از تشکیل بافت اسکار و بهبود دامنه حرکتی استفاده می کنند.

ممکن است پس از اقداماتی مانند بازسازی ACL یا جراحی شانه منجمد توصیه شود، اما CPM به احتمال زیاد بعد از تعویض زانو یا جراحی ترمیم غضروف زانو تجویز می شود. همچنین ممکن است پس از جراحی برای برداشتن تومورهای زانو در کودکان مبتلا به استئوسارکوم استفاده شود

ترومبوز وریدی عمقی (DVT) یکی دیگر از خطرات پس از جراحی زانو است. CPM ممکن است به کاهش خطر DVT بعد از جراحی زانو کمک کند، اگرچه شواهد قطعی نیست. دستگاه‌های فشاری یا جوراب‌های ساق بلند نیز اغلب برای جلوگیری از این عارضه استفاده می‌شوند.

استفاده از CPM ممکن است در اتاق ریکاوری بعد از جراحی یا روز بعد از عمل شروع شود. استفاده از دستگاه سی پی ام در فیزیوتراپی ممکن است در زمانی که در بیمارستان هستید مستمر باشد، به غیر از زمان هایی که درمان فیزیکی دیگری دریافت می کنید یا از تخت برای استفاده از دستشویی بلند می شوید.

سی پی ام پس از تعویض مفصل زانو

CPM که حرکت غیرفعال پیوسته نیز نامیده می‌شود، وسیله‌ای است که برای خم کردن و کشش ملایم مفصل زانو استفاده می‌شود. دستگاه CPM را می توان بعد از جراحی تعویض مفصل زانو استفاده کرد تا مفصل زانو به آرامی خم شود. با خم شدن مفصل زانو بلافاصله پس از جراحی، هدف بهبود بازیابی تحرک و در نهایت تسریع بهبودی است.

یکی از مشکلات دائمی پس از جراحی مفصل، سفتی مفصل است. سفتی پس از تعویض زانو می تواند یک عارضه جدی باشد و یکی از شایع ترین دلایل نارضایتی افراد از جراحی تعویض زانو است که سی پی ام می تواند به بهبود این عارضه کمک کند.

 

 

کلمات مرتبط :

بهترین فیزیوتراپی غرب تهران – فیزیوتراپی در جنت آباد – فیزیوتراپی در شهران – فیزیوتراپی در پونک