دستگاه سی پی ام در فیزیوتراپی

کشش مکانیکی ستون فقرات
کشش مکانیکی ستون فقرات
می 10, 2022
آسیبهای زانو
آسیبهای زانو
می 13, 2022
دستگاه سی پی ام در فیزیوتراپی

دستگاه سی پی ام در فیزیوتراپی

دستگاه سی پی ام در فیزیوتراپی CPM (حرکت غیرفعال مداوم)

سی پی ام روشی مطمئن و موثر برای جلوگیری از سفتی، کاهش درد و تورم پس از جراحی ارتوپدی در زانو، شانه و آرنج است. در صورت اعمال و استفاده صحیح، CPM شانس دستیابی به حداکثر دامنه حرکتی را پس از جراحی یا تروما افزایش می دهد.

دستگاه حرکت غیرفعال پیوسته (CPM) دستگاهی است که به آرامی مفصل شما را در حالی که در رختخواب هستید حرکت می دهد. ممکن است برای هر یک از موارد زیر نیاز به استفاده از دستگاه CPM داشته باشید:

  • پس از جراحی مانند تعویض کامل زانو یا ترمیم روتاتور کاف
  • پس از برداشتن بافت اسکار از مفصل با دستکاری برای سفتی
  • برای شرایطی مانند آرتروز یا بعد از شکستگی در بازو یا پای شما

اهداف استفاده از دستگاه سی پی ام در فیزیوتراپی

 یک دستگاه CPM ممکن است به روش های زیر به شما کمک کند پس از جراحی یا جراحت بهبودی پیدا کنید:

دامنه حرکت (ROM) بازو یا پای شما افزایش می یابد. دستگاه CPM مفصل شما را برای شما خم می کند. فیزیوتراپیست شما ممکن است دستگاه CPM را طوری برنامه ریزی کند که میزان خم شدن مفصل شما در طول زمان افزایش یابد. ROM ممکن است از تشکیل بافت اسکار جلوگیری کند. این همچنین ممکن است از درد و سفتی در زانو شما جلوگیری کند.

ماهیچه های شما ممکن است سریعتر قوی تر شوند. دستگاه CPM به آرامی عضلات بازو و پای شما را تمرین می دهد تا از ضعیف شدن آنها جلوگیری کند. تاندون ها و رباط های شما، بافتی که ماهیچه ها و استخوان های شما را به هم متصل می کند، ممکن است با استفاده از CPM قوی تر شوند.

ممکن است درد کمتری داشته باشید. دستگاه CPM پا یا بازوی شما را بالا می برد و تورم را کاهش می دهد. اگر تورم شما کاهش یابد ممکن است درد کمتری داشته باشید.

ممکن است جریان خون در بازو یا پای خود افزایش یافته باشد. افزایش جریان خون به بافت های شما به شما کمک می کند تا سریع تر بهبود پیدا کنید.

 

کلمات مرتبط :

سی پی ام پس از جراحی تعویض مفصل – توانبخشی پس از جراحی تعویض مفصل – فیزیوتراپی زانو – فیزیوتراپی غرب تهران