سیاتیک چیست؟

دلایل تنگی کانال نخاعی
دلایل تنگی کانال نخاعی
می 4, 2022
آسیب های روتاتور کاف
آسیب های روتاتور کاف
می 7, 2022
سیاتیک چیست؟

سیاتیک چیست؟

سیاتیک چیست؟

یکی دیگر از مشکلات رایج که منجر به کمردرد می شود، عصب به دام افتاده یا سیاتیک است. سیاتیک یک تشخیص همه جانبه برای کمردرد است که منجر به درد در پایین ساق پا اغلب با سوزن و سوزن در پا می شود. عصب سیاتیک بزرگترین عصب بدن است و از ریشه ۵ عصب که از نخاع خارج می شود تشکیل شده است. اینها به هم می رسند تا تنه عصب را تشکیل دهند که از پشت به پایین از لگن عبور می کند و به پا تا شست پا می رسد. در طول مسیر خود به پایین پا، شاخه هایی را به ساختارهای مختلف پا مانند مفاصل و ماهیچه می دهد تا منبع اعصاب آنها را تامین کند.

مردم این تصور غلط را دارند که عصب یک ساختار سیمی نازک است که دیدن آن دشوار است. عصب سیاتیک در حین عبور از لگن تقریباً به اندازه انگشت شست شما ضخیم است، بنابراین غیرمعمول نیست که منشا درد در نتیجه گیر افتادن در داخل یا اطراف ساختاری باشد که در طول مسیر خود از آن عبور می کند.

عصب سیاتیک به احتمال زیاد در ستون فقرات “به دام افتاده” است زیرا از مهره ها خارج می شود تا به لگن برود. این می تواند یکی از ۵ مهره ستون فقرات کمری باشد. بسته به اینکه در چه سطحی از ستون فقرات گرفتار می شود، علائم ممکن است متفاوت باشد و بسته به گیر افتادن آن، درد به مناطق مختلف منتقل می شود. این همچنین به معنای سطوح مختلف درد یا ناتوانی در نتیجه محل “به دام افتادن” عصب و ساختارهایی است که آن را تامین می کند.

مانند کمردرد مکانیکی بالا، اگر مهره‌های ستون فقرات به هم نزدیک‌تر شوند، فضای حرکت اعصاب از ستون فقرات باریک‌تر می‌شود. اگر در نتیجه بدتر شدن آسیب مکانیکی کمردرد به ستون فقرات، فضا بیشتر باریک شود، عصب خروجی از مهره ممکن است فشرده شود و در نتیجه درد ارجاعی به پایین پا ایجاد شود.

روشهای پیشگیری از سیاتیک چیست؟

به درستی بنشینید و محل کار خود را طوری بچینید که به بهترین شکل با ارگونومی بدن شما مطابقت داشته باشد.
هر ۱۵ تا ۲۰ دقیقه یکبار بایستید تا قوس ستون فقرات خود را بازیابی کنید، هم در خانه و هم در محل کار.
به یک پیاده روی خوب (۴۰ دقیقه) در روز بروید، در حالت ایده آل یک بار یا آن را به دو قسمت تقسیم کنید، ۲۰ دقیقه در ناهار و ۲۰ دقیقه پس از پایان کار.
سعی کنید در طول روز به طور منظم حرکات کششی انجام دهید.
بیش از یک ساعت بدون بیرون آمدن برای دراز کردن پاهای خود رانندگی نکنید.
اگر دردی دارید که در عرض ۴۸ ساعت از بین نمی رود، به فیزیوتراپیست خبره مراجعه کنید.

درمان سیاتیک چیست؟

 مهم این است که متحرک بمانید. استراحت در رختخواب درمان مناسبی برای سیاتیک نیست، اما بیشتر افراد در هنگام استراحت راحت‌تر دراز می‌کشند، مخصوصاً با خم شدن زانوها و کف پاها روی زمین. سعی کنید تا آنجا که ممکن است قدم بزنید. اگر می توانید از آن اجتناب نکنید، ننشینید و فقط در صورت لزوم روی یک صندلی سفت بنشینید و زانوهای خود را پایین تر از باسن خود قرار دهید تا بتوانید صاف بنشینید. ممکن است مصرف برخی از داروهای ضد التهابی برای درد ضروری باشد اما در صورت لزوم ابتدا با پزشک خود مشورت کنید. گرما همچنین برای شل کردن ماهیچه های ستون فقرات مفید است که ممکن است زمانی که عصب را به دام انداخته اید احساس سفت شدن یا اسپاسم کنید. از گرما استفاده کنید، مانند کیسه آب گرم یا بطری آب گرم که در یک حوله پیچیده شده است، هر بار حدود ۲۰ دقیقه، اما در صورت لزوم می توانید از آن ۳ تا ۴ بار در روز استفاده کنید. 

اگر درد در ۴۸ ساعت بهبود نیافت، برای مشاوره و درمان به یک متخصص مانند فیزیوتراپیست مراجعه کنید ، فیزیوتراپیست پس از ارزیابی دقیق شرایط شما برنامه درمانی منحصر بفردی را برای شما در نظر خواهد گرفت.

 

کلمات مرتبط :

سیاتیک چیست؟ – درمان سیاتیک – فیزیوتراپی برای سیاتیک – بهترین درمان سیاتیک – فیزیوتراپی ستون فقرات – فیزیوتراپی کمردرد – بهترین فیزیوتراپی غرب تهران