سکته مغزی چیست؟

شاک ویو تراپی چیست؟
شاک ویو تراپی چیست؟
دسامبر 17, 2021
فواید شاک ویو تراپی
فواید شاک ویو تراپی
ژانویه 6, 2022
سکته مغزی چیست؟

سکته مغزی چیست؟

سکته مغزی چیست؟

سکته مغزی زمانی اتفاق می‌افتد که رگ خونی که اکسیژن و مواد مغذی را به مغز می‌رساند یا توسط لخته مسدود می‌شود یا پاره می‌شود. هنگامی که این اتفاق می افتد، بخشی از مغز نمی تواند خون (و اکسیژن) مورد نیاز خود را دریافت کند، بنابراین خود و سلول های مغز می میرند.

۸۰ درصد سکته های مغزی قابل پیشگیری هستند.

انواع سکته مغزی چیست؟

سکته ایسکمیک (انسدادی)
زمانی اتفاق می‌افتد که رگ خونی که به مغز خون می‌دهد مسدود می‌شود. ۸۷ درصد از سکته های مغزی را تشکیل می دهد.

سکته هموراژیک (خونریزی)
زمانی رخ می دهد که یک رگ خونی ضعیف پاره شود. دو نوع رگ های خونی ضعیف که معمولاً باعث سکته مغزی هموراژیک می شوند، آنوریسم ها و ناهنجاری های شریانی وریدی (AVMs) هستند. شایع ترین علت سکته مغزی هموراژیک فشار خون بالا کنترل نشده است.

TIA (حمله ایسکمیک گذرا)
این سکته مغزی کوچک نامیده می شود و به دلیل لخته شدن موقتی جدی ایجاد می شود. این یک علامت هشدار دهنده سکته مغزی است و باید جدی گرفته شود.

عوارض سکته مغزی چیست؟

مغز یک عضو بسیار پیچیده است که عملکردهای مختلف بدن را کنترل می کند. اگر سکته مغزی رخ دهد و جریان خون نتواند به ناحیه ای که عملکرد خاصی از بدن را کنترل می کند برسد، آن قسمت از بدن آنطور که باید کار نمی کند.

اگر سکته مغزی در پشت مغز رخ دهد، احتمالاً ناتوانی هایی در بینایی ایجاد می شود. اثرات سکته مغزی در درجه اول به محل انسداد و وسعت بافت مغز تحت تأثیر بستگی دارد.

اثرات سکته مغزی به عوامل متعددی از جمله محل انسداد و میزان آسیب بافت مغز بستگی دارد. با این حال، از آنجایی که یک طرف مغز سمت مخالف بدن را کنترل می کند، سکته مغزی که یک طرف را تحت تأثیر قرار می دهد، عوارض عصبی در سمت بدنی که تحت تأثیر قرار می دهد، خواهد داشت.

فیزیوتراپی یکی از ارکان اصلی برنامه توانبخشی سکته مغزی است که با مراجعه به کلینیک فیزیوتراپی دکتر نصیری (بهترین فیزیوتراپی غرب تهران) می توانید از خدمات تخصصی فیزیوتراپی سکته مغزی بهره مند شوید.

سمت چپ مغز
اگر سکته مغزی در سمت چپ مغز رخ دهد، سمت راست بدن تحت تاثیر قرار می‌گیرد و برخی یا همه موارد زیر را ایجاد می‌کند:

  • فلج در سمت راست بدن
  • مشکلات گفتاری و زبانی
  • سبک رفتاری آهسته و محتاطانه
  • از دست دادن حافظه

سمت راست مغز
اگر سکته مغزی در سمت راست مغز رخ دهد، سمت چپ بدن تحت تاثیر قرار می‌گیرد و برخی یا همه موارد زیر را ایجاد می‌کند:

  • فلج در سمت چپ بدن
  • مشکلات بینایی
  • سبک رفتاری سریع و کنجکاو
  • از دست دادن حافظه

ساقه مغز
هنگامی که سکته مغزی در ساقه مغز رخ می دهد، بسته به شدت آسیب، می تواند هر دو طرف بدن را تحت تاثیر قرار دهد و ممکن است فردی را در حالت “قفل” قرار دهد. هنگامی که حالت قفل شده رخ می دهد، بیمار به طور کلی قادر به صحبت کردن یا دستیابی به هیچ حرکتی در زیر گردن نیست.