سوزن خشک

بیماری دژنراتیو دیسک
بیماری دژنراتیو دیسک
فوریه 7, 2022
اسپوندیلولیستزیس
اسپوندیلولیستزیس
فوریه 9, 2022
سوزن خشک

سوزن خشک

سوزن خشک یا درای نیدلینگ یکی از تکنیک های درمانی در فیزیوتراپی است برای تحریک نقاط ماشه ای یا عضلات تحریک پذیر طراحی شده است.

درای نیدلینگ یک درمان مدرن است که برای کاهش درد عضلانی طراحی شده است و محبوبیت آن در حال افزایش است.

در طول سوزن خشک، فیزیوتراپیست چندین سوزن رشته ای را وارد پوست شما می کند. سوزن های رشته ای، سوزن های ظریف، کوتاه و فولادی ضد زنگ هستند که مایعی را به بدن تزریق نمی کنند. به همین دلیل است که از اصطلاح “خشک” استفاده می شود.

درای نیدلینگ طب سوزنی نیست، یک عمل مبتنی بر طب سنتی چینی و توسط متخصصان طب سوزنی انجام می شود. درای نیدلینگ بخشی از اصول طب مدرن غربی است و توسط تحقیقات پشتیبانی می شود.

نقطه ماشه ای یک نوار کشیده از ماهیچه اسکلتی است که در یک گروه عضلانی بزرگتر قرار دارد. نقاط ماشه ای می توانند در لمس حساس باشند و لمس نقطه ماشه ای ممکن است باعث درد در سایر قسمت های بدن شود.

سوزن خشک شامل یک سوزن رشته ای نازک است که به پوست نفوذ می کند و نقاط ماشه ای زیرین میوفاشیال و بافت های عضلانی و همبند را تحریک می کند. سوزن به فیزیوتراپیست اجازه می دهد تا بافت هایی را که به صورت دستی قابل لمس نیستند هدف قرار دهد.

فیزیوتراپیست ها سوزن‌ها را در «نقاط ماشه‌ای» در ماهیچه یا بافت شما قرار می‌دهند. سوزن خشک گاهی اوقات تحریک عضلانی نیز نامیده می شود. نقاط، نواحی عضله گره دار یا سخت هستند.

این سوزن به رها شدن گره و تسکین هرگونه درد یا اسپاسم عضلانی کمک می کند. سوزن ها برای مدت کوتاهی در پوست شما باقی می مانند. مدت زمان بستگی به نوع مشکل و نظر فیزیوتراپیست شما دارد.

برخی از تکنیک های درای نیدلینگ چشم انداز وسیع تری از سیستم عصبی مرکزی را درمان می کنند. به این درمان نقطه ماشه ای می گویند. به جای قرار دادن سوزن‌ها فقط در ناحیه درد، فیزیوتراپیست می‌تواند در عوض سوزن‌ها را در نواحی اطراف نقطه درد به جای مستقیم روی آن وارد کند.

این تکنیک بر این ایده متکی است که درد نتیجه یک مشکل عصبی یا عضلانی بزرگ‌تر است، نه اینکه فقط در ناحیه اصلی درد متمرکز شود.

فواید سوزن خشک

درای نیدلینگ ممکن است برخی از دردها و سفتی عضلانی را تسکین دهد. علاوه بر این، کاهش نقاط ماشه ای ممکن است انعطاف پذیری را بهبود بخشد و دامنه حرکت را افزایش دهد. به همین دلیل است که این روش اغلب برای درمان آسیب های ورزشی، درد عضلانی و حتی درد فیبرومیالژیا استفاده می شود.

آیا درای نیدلینگ عوارض جانبی یا خطراتی دارد؟

عوارض جانبی خفیف با این روش درمانی بسیار رایج است اما عوارض جانبی جدی نادر است.

شایع ترین عوارض جانبی در اطراف محل تزریق عبارتند از:

  • کبودی
  • خون ریزی
  • درد موقت

اگر از سوزن های غیر استریل استفاده شود، ممکن است در معرض خطر ابتلا به بیماری های منتقله از خون، عفونت و بیماری ها باشید. مطمئن شوید که پزشک شما از سوزن های استریل استفاده می کند و بعد از هر بار استفاده آنها را دور می اندازد.

موارد کاربرد

  • دردهای اسکلتی از جمله کمردرد و زانودرد
  • درد سیاتیک
  • نقاط ماشه ای
  • دردهای زایمانی
  • سردرد و میگرن

 

کلمات مرتبط :

درای نیدلینگ چیست – فواید درای نیدلینگ – فیزیوتراپی در غرب تهران – فیزیوتراپی در جنت آباد – فیزیوتراپی در شاهین شمالی