سندرم شانه منجمد

تراکشن ستون فقرات
تراکشن ستون فقرات
اکتبر 8, 2020
کامپرشن تراپی
کامپرشن تراپی
اکتبر 13, 2020
سندرم شانه منجمد

سندرم شانه منجمد

سندرم شانه منجمد نوعی بیماری شیاع مفصل شانه است که با درد و خشکی مفصل شانه همراه است و موجب کاهش دامنه حرکتی شانه می شود.

در طی این بیماری کپسول مفصلی شانه فشرده و ضخیم شده که موجب بروز علائم بیماری می شود و زمانی که غلاف پوشاننده مفصل شانه دچار التهاب مي‌ شود این وضعیت رخ می دهد.

احساس درد مزمن در شانه ، محدود شدن دامنه حرکات شانه و ناتوانی در انجام فعالیت های روزمره از مهم ترین عوارضی هستند که این بیماری در پی دارد.

در مراحل اولیه فرد حین حرکت دادن شانه دچار درد و ناراحتی می شود و بتدریج دامنه حرکتی مفصل شانه کاهش می یابد که موجب می شود فرد میزان استفاده از شانه خود را به حداقل برساند.

پس از مدتی دامنه حرکتی شانه به شدت کاهش یافته و درد بیمار نیز افزایش می یابد. بتدریج و پس از گذشت چندین ماه از بروز بیماری بتدریج علائم بیماری تخفیف یافته و بتدریج دامنه حرکتی شانه افزایش می یابد.

التهاب مفصل سبب تشکیل بافت همبند داخل شانه شده که این وضعیت سبب افزایش ضخامت کپسول مفصلی شانه شده و حرکات شانه را محدود می کند.

شیوع این بیماری در خانم های بالای ۴۰ سال بیش از سایر افراد است.

پزشک متخصص پس از معاینه فیزیکی و گرفتن شرح حال بیماری و استفاده از روش ها و تست های آزمایشگاهی و تشخیص دادن این بیماری مناسب ترین روش درمانی را به بیمار توصیه می کند.

علائم سندرم شانه منجمد

  • احساس درد در شانه که سبب ناتوانی در حرکت دادن شانه و حتی بالا بردن دست به بالای سر برای انجام امور روزمره فرد می شود.
  • تشدید درد هنگام حرکت شانه
  • محدود شدن دامنه حرکات شانه
  • احساس خشکی و گرفتگی در مفصل شانه
  • ضعف عضلات شانه

دلایل سندرم شانه منجمد

  • کاهش تحرک شانه به دلایلی مانند شکستگی و یا دررفتگی و یا سایر آسیب هایی که سبب کاهش تحرک شانه برای مدت طولانی می شوند و یا بیماری هایی مانند آرتروز مفصل شانه
  • وارد شدن ضربه به شانه
  • آسیب دیدگی مفصل شانه در گذشته

روش های درمان

همانطور که گفته شد سندرم شانه منجمد در اغلب مبتلایان بدون انجام اقدامات درمانی خاصی طی چند ماه بهبود می یابد اما در افرادی که درد و خشکی مفصل شانه موجب بروز اختلال جدی در زندگی و فعالیت های فرد شده انجام اقدامات درمانی ضروری می باشد.

استفاده از از دارو های ضد درد مانند ایبوپروفن و ناپروکسن و در موارد شدید از داروهای استروئیدی تزریقی برای کاهش درد و التهاب شانه و بهبود تحرک آن توصیه یمش ود.

فیزیوتراپی و تمرینات ورزشی به عنوان موثرترین راهکار درمان شانه منجمد است که در کلینیک فیزیوتراپی دکتر نصیری در غرب تهران به مراجعه کنندگان عزیز ارائه می شود.

تمرینات فیزیوتراپی نقش موثری در کاهش خشکی ایجاد شده در مفصل شانه دارند و به افزایش و بهبود دامنه حرکتی شانه کمک زیادی می کنند.

فیزیوتراپیست برای کمک به درمان این عارضه از مدالیته ها و متدهای مختلفی همچون منوال تراپی ، الکتروتراپی ، تمرین درمانی و گرما درمانی بهره می برد.

کاهش احساس درد ، افزایش دامنه حرکتی شانه و کاهش سایر مشکلات ایجاد شده برای بیمار از مهم ترین اهداف فیزیوتراپی در درمان این بیماری هستند.

جراحی تنها در مواردی که مشکلات بیمار با روش های ذکر شده تخفیف نیابد انجام می گیرد.

 

کلمات مرتبط :

فیزیوتراپی شانه در غرب تهران – لیزر پرتوان در غرب تهران – فیزیوتراپی خوب در غرب تهران – دکتر فیزیوتراپی – دکتر نصیری