درمان فلج صورت

فیزیوتراپی پس از جراحی
فیزیوتراپی پس از جراحی
آگوست 29, 2022
فیزیوتراپی ستون فقرات
فیزیوتراپی ستون فقرات
سپتامبر 1, 2022
درمان فلج صورت

درمان فلج صورت

درمان فلج صورت به عوامل زیادی از جمله سن بیمار، علت فلج، شدت فلج و طول مدت علائم بستگی دارد.

اکثر افراد مبتلا به فلج بل به طور کامل بهبود می یابند با یا بدون درمان. هیچ درمان یکسانی برای فلج بل وجود ندارد. اما پزشک شما ممکن است داروها یا فیزیوتراپی را برای کمک به سرعت بخشیدن به بهبودی شما پیشنهاد کند. جراحی به ندرت گزینه ای برای فلج بل است.

از آنجایی که چشم در سمت آسیب دیده بسته نمی شود، مهم است که اقداماتی برای محافظت و مراقبت از آن چشم انجام دهید. استفاده از قطره های چشمی روان کننده در روز و پماد چشمی در شب به مرطوب نگه داشتن چشم کمک می کند. استفاده از عینک در طول روز و چشم بند در شب می تواند از چشم شما در برابر آسیب ها محافظت کند. در موارد شدید فلج بل، چشم پزشک ممکن است نیاز به نظارت بر چشم داشته باشد.

درمان فلج صورت

داروها

داروهای رایج مورد استفاده برای درمان فلج بل عبارتند از:

کورتیکواستروئیدها، مانند پردنیزون. اینها عوامل ضد التهابی قوی هستند. اگر آنها بتوانند تورم عصب صورت را کاهش دهند، عصب راحت تر در دالان استخوانی که آن را احاطه کرده است قرار می گیرد. کورتیکواستروئیدها ممکن است بهترین عملکرد را داشته باشند اگر ظرف چند روز پس از شروع علائم شروع شوند. استروئیدهایی که زود شروع شده اند، احتمال بهبودی کامل را افزایش می دهند.
داروهای ضد ویروسی نقش داروهای ضد ویروسی هنوز مشخص نشده است. داروهای ضد ویروسی به تنهایی هیچ فایده ای در مقایسه با دارونما نشان نداده اند. داروهای ضد ویروسی اضافه شده به استروئیدها ممکن است برای برخی از افراد مبتلا به فلج بل مفید باشد، اما این هنوز ثابت نشده است.

با وجود این، یک داروی ضد ویروسی، مانند والاسیکلوویر (والترکس) یا آسیکلوویر (زویراکس)، گاهی اوقات همراه با پردنیزون در افراد مبتلا به فلج شدید صورت تجویز می شود.

فیزیوتراپی

ماهیچه های فلج می توانند کوچک و کوتاه شوند که ممکن است دائمی باشد. یک فیزیوتراپیست می تواند به شما یاد دهد که چگونه عضلات صورت خود را ماساژ داده و تمرین دهید تا از بروز این مشکل جلوگیری کنید.

عمل جراحی

در گذشته از جراحی رفع فشار برای کاهش فشار روی عصب صورت با باز کردن مسیر استخوانی که عصب از آن عبور می کند استفاده می شد. امروزه جراحی رفع فشار توصیه نمی شود. آسیب عصب صورت و کاهش شنوایی دائمی از خطرات احتمالی مرتبط با این جراحی هستند.

به ندرت ممکن است برای اصلاح مشکلات پایدار عصب صورت به جراحی پلاستیک نیاز باشد. جراحی بازسازی صورت کمک می کند تا چهره یکدست تر به نظر برسد و ممکن است حرکت صورت را بازیابی کند. 

 

کلمات مرتبط :

درمان فلج صورت – فیزیوتراپی فلج بلز – فیزیوتراپی عصبی – فیزیوتراپی در سردار جنگل – فیزیوتراپی در جنت آباد