درمان سردرد با فیزیوتراپی

فیزیوتراپی در درمان سردرد
فیزیوتراپی در درمان سردرد
آگوست 28, 2021
فیزیوتراپی در کمردرد
فیزیوتراپی در کمردرد
سپتامبر 14, 2021
درمان سردرد با فیزیوتراپی

درمان سردرد با فیزیوتراپی

درمان سردرد با فیزیوتراپی یکی از روش های درمانی موثر است که امروزه توجه ویژه ای به آن می شود.

سردردها می توانند منشأهای مختلفی داشته باشند.

فیزیوتراپی می تواند در درمان آن دسته از سردردهایی که به دلیل سفتی مفاصل گردن و یا گرفتگی سر ، گردن و شانه ها که در اثر استفاده بیش از حد ، ضعف یا عادات بد وضعیتی دردناک شده اند ، بسیار موثر باشد.

سردردها معمولاً در اثر نقاط فعال (اسپاسم عضلانی موضعی) در ماهیچه های اطراف ایجاد می شوند و سپس به سر سرایت می کنند. مهم است که منشا صحیح سردرد خود را مشخص کنید زیرا ممکن است به ارجاع بیشتر نیاز باشد.

درمان سردرد با فیزیوتراپی بویژه سردردهای گردنی در بسیاری از بیماران موفقیت آمیز بوده و نیاز به استفاده از داروهای شیمیایی را تا حد زیادی کاهش می دهد.

فیزیوتراپی به عنوان یک درمان ایمن و موثر برای بیماران مبتلا به سردرد سرویکوژنیک (سردرد ناشی از اختلالات گردن) شناخته می شود.

عصبی که در بیشتر سر و صورت احساس ایجاد می کند عصب سه قلو نامیده می شود. ورودی این عصب در همان ناحیه مغز ما پردازش می شود که اطلاعات حسی را از سه قسمت بالای ستون فقرات گردنی ما پردازش می کند. این ناحیه را هسته سه قلو می نامند و در ساقه مغز یافت می شود. اغلب بیمار با گرفتگی یا آسیب در ناحیه گردن ، به دلیل صحبت متقاطع بین اعصاب از گردن و اعصاب ناشی از سر ، دچار سر درد می شود. این درد درد نامیده می شود و در بسیاری از شرایط در سراسر بدن شایع است.

علاوه بر این مکانیسم ، درمان فیزیوتراپی قسمت فوقانی ستون فقرات گردن اغلب در بیماران مبتلا به سردرد که حتی گردن درد یا سفتی ندارند نیز خوب عمل می کند. این امر به این دلیل است که در بیمارانی که از سردرد و میگرن رنج می برند ، هسته سه قلو بیش از حد حساس می شود ، که اغلب به این دلیل است که محرک های کوچک مانند غذاهای خاص ، الکل یا تغییرات هورمونی می تواند برای برطرف شدن آن کافی باشد و باعث سردرد یا سردرد شود. میگرن در مطالعات فیزیولوژیکی نشان داده شده است که تکنیک های دستی درمانی خاصی در ستون فقرات گردنی فوقانی می تواند باعث حساسیت زدایی از هسته سه قلو شود ، به همین دلیل است که بسیاری از بیمارانی که از سردرد و میگرن رنج می برند با فیزیوتراپی نتایج خوبی می گیرند.

علائم سردرد گردنی

هر یک از علائم ذکر شده در زیر می تواند نشان دهد که گردن شما منبع سردرد شما است

  • درد شما از پشت به جلوی سر شما سرایت می کند.
  • سردرد شما با ایستادن طولانی مدت بدتر می شود (به عنوان مثال نشستن پشت کامپیوتر)
  • سردرد شما با حرکات یا حالت های مکرر تشدید می شود.
  • سردرد شما همیشه در همان سمت سر شدیدتر است.
  • اگر سردرد در نتیجه اختلال عملکرد سیستم دهلیزی باشد ، سردرد ممکن است با قسمت هایی از سرگیجه یا ناپایداری نیز همراه باشد.

درمان سردرد با فیزیوتراپی

سودمندی فیزیوتراپی در کاهش شدت و تعداد دفعات سردردهای گردنی و حتی میگرنی به اثبات رسیده است. متخصص فیزیوتراپی سابقه پزشکی بیمار را به دقت بررسی می‌کند و معاینه جسمی و عصبی کاملی را برای کمک به بیمار انجام می دهد.

پس از ارزیابی ، درمان شروع می شود که معمولاً شامل تکنیک های درمانی دستی مخصوص ستون فقرات گردنی بیمار است.

فیزیوتراپیست می تواند با استفاده از تکنیک های تخصصی ، سردردهای گردنی را با موفقیت درمان کرده و حرکت مفاصل گردن را بهینه کرده و ماهیچه های اطراف بتوانند به طور موثر کارهای مربوط به خود را انجام دهند.

این تکنیک ها شامل کمپرس گرم ، حرکت دادن مفاصل ، ماساژ بافت نرم ، تمرینات کششی و تقویتی است. تکنیک های دیگر مانند سوزن خشک معمولاً برای آزادسازی نقاط ماشه ای و کاهش درد استفاده می شود.

بیوفیدبک تراپی نیز یکی از تکنیک های درمانی فیزیوتراپی در درمان سردرد است که در کلینیک فیزیوتراپی دکتر نصیری در غرب تهران به مراجعه کنندگان عزیز ارائه می شود.

 

 

کلمات مرتبط :

درمان سردرد با فیزیوتراپی – فیزیوتراپی در غرب تهران – مرکز فیزیوتراپی در جنت آباد – مرکز فیزیوتراپی در غرب تهران – فیزیوتراپی در آیت الله کاشانی