درمان آرتروز مچ دست

فیزیوتراپی بعد از جراحی شانه
فیزیوتراپی بعد از جراحی شانه
اکتبر 5, 2021
درمان بی اختیاری ادرار با بیوفیدبک
درمان بی اختیاری ادرار با بیوفیدبک
اکتبر 13, 2021
درمان آرتروز مچ دست

درمان آرتروز مچ دست

یکی از روش های درمان آرتروز مچ دست توسط فیزیوتراپیست ها نیز صورت میگیرد. بیماری آرتروز در زنان و مردان به علت های گوناگونی مانند خراب شدن مفاصل و افزایش سن نیز اتفاق می افتد.ارتروز مچ دست نیز یکی از انواع بیماری آرتروز مچ دست میباشد،این بیماری زنان را بیشتر درگیر و مبتلا مینماید،یکی از علت های ایجاد آرتروز مچ دست فعالیت کردن به صورت کارهای متوالی و تکراری و همچنین فشار بیش از حد به مچ دست و حتی پوکی استخوان نیز میتوان گفت.آرتروز مچ دست نیز با کاهش قدرت عضلات نیز همراه میباشد،میتوان با تشخیص زود هنگام این قضیه از ظاهر شدن این مشکل جلوگیری نمود.

در بیماری آرتروز مچ دست نیز احساس درد در این ناحیه،سبب محدود شدن دامنه حرکتی مچ خواهد شد و این کاهش دامنه باعث کاهش انعطاف پذیری مچ نیز میشود ک هاز عوارض آرتروز مچ نیز میباشند.

علائم آرتروز مچ دست

نشانه‌های هشداردهنده آرتروز که در صورت بهتر نشدن هر یک از آن­ها پس از یک هفته، باید به پزشک مراجعه کرد:

 

 • یکی دیگر از علایم ارتروز مچ دست نیز میتواند این باشد که در بلند کردن و حرکت دادن اجسام در شرایط مختلف،به مفاصل مچ دست خود نیز اعتماد نداشته باشیم،چون ممکن است که دردی که در ناحیه ی مفصل نیز وجود دارد،موجب شود که ما هرآنچه را که در دست هایمان هست،رها شود.
 • یکی از اصلی ترین علت های آرتروز مچ دست نیز درد میباشد،درد ممکن است فقط با انجام دادن کار نیز ایجاد شود،بعد از انجام فعالیت و کار نیز ،درد وخشکی در ناحیه ی مورد نظر افزایش میابد،هر چه قدر که اوضاع آرتروز بدتر شود،این احتمال وجود دارد که در وقت استراحت هم ،احساس درد را نیز بیمار داشته باشد،حتی میتواند در خواب انسان هم اختلال ایجاد نماید.
 • متورم شدن مفاصل دست نیز یکی دیگر از علایم ارتروز مچ دست نیز میباشد،باعث احساس خشکی درد مچ دست نیز میشود،زمانی که همه ی غضروف در محل مفصل فرسوده گردد،در زمان حرکت مچ نیز ،این احتمال است که صدای فشرده شدن مفصل را نیز بشنویم.

دلایل و عوامل خطر

 • آسیب دیدگی مچ دست در زمان گذشته
 • اگر مچ دست بد جوش بخورد.
 • یکی از مهم ترین عوامل افزایش دهنده آرتروز مچ دست،انجام حرکات تکراری نیز میباشد.
 • دلایل ژنتیکی و سابقه خانوادگی ابتلا به آرتروز مچ دست در سایر افراد خانواده

انواع آرتروز مچ دست

آرتریت روماتوئید

یکی از انواع آرتروز ،روماتوئید یا همان بیماری روماتیسم مفصلی نیز در ناحیه ی مچ دست میباشد،موجب متورم شدن مفصلی که در مچ دست وجود دارد میشود،مواد شیمیایی خاصی نیز به وجود می آورد که به سطح مفصل مچ دست نیز حمله کند و همچنین به بافت های اطراف این ناحیه نیز حمله میکندو از بین خواهد برد.معمولا این بیماری در میانسالی شروع میشود.

استئوآرتریت مچ دست

یکی دیگر از انواع بیماری آرتروز مچ دست آرتریت نیز میباشد که در اثر ساییدگی های زیادی که در مفاصل مچ دست نیز میباشد ایجاد میشود که در نتیجه ی فرسایش و تخریب بافت های مفصل ایجاد شده و آرتروز مچ دست را نیز ایجاد میکند.

 

تشخیص آرتروز مچ دست 

درمانگر با یک معاینه کامل و گرفتن شرح وضعیت بیمار،بررسی سابقه ی پزشکی،بررسی اینکه آیا در خانواده قبلا کسی این بیماری را گرفته است یا خیر و سوالاتی از این قبیل وضعیت بیمار را مورد بررسی قرار میدهد.

بعد از این مرحله،درمانگر مفصل مچ دست و شاید سایر مفاصل بدن بیمار را نیز مورد بررسی و معاینه قرار دهد،در این مرحله زمانی که اگر درمانگر کچ دستی که درد میکند را بررسی مینماید،در صورت وجود درد باید بیمار نیز تحمل نماید تا درمانگر بفهمد که مچ دست بیمار نیز  نحوه حرکتش چگونه است.

احتمالا پزشک معالج شما نیز برای شما یک نسخه برای عکس برداری رادیولوژی شما تجویز نماید که یکی از بهترین روش ها برای این میباشد که درمانگر ببیند که برای استخوان های بیمار نیز چه اتفاقی افتاده است،با تصاویر رادیوگرافی پزشک به بیمار این کمک را نیز مینماید تا آسیب را مورد بررسی قرار داده تا بتواند تصمیم درستی نیز بگیرد.

 

درمان آرتروز مچ دست

داروها

 • داروهای ضدروماتیسمی اصلاح‌کننده بیماری یا (DMARDs) (این نوع از دارو برای پیشگیری از حملات سیستم ایمنی بدن برای مفاصل طراحی شده است.
 • داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی این نوع از دارو ها برای این مبباشد که ورم و درد در ناحیه ی مفصل را نیز کاهش دهد.

 

یکی دیگر از روش های درمان تزریق در ناحیه ی مفصل نیز میباشد که حاوی مواد بی حسی و استروئید نیز میباشند که درد را برای هفته ها و گاهی تا ما ه ها هم میتواند تسکین دهد،این نکته را هم باید گفت که این روش ممکن است عوارضی از جمله سفید شدن پوست و حتی عفونت را هم در پی داشته باشد.

ورزش

پزشک معالج یا فیزیوتراپیست ها با ارزیابی بیمار نیز ورزش های خاصی را که میتواند موجب افزایش توانایی مچ دست و بهبود عملکرد آن را دی پی داشته باشد برای بیمار تجویز میکنند.

فیزیوتراپی مچ دست

یکی از روش های درمانی موثر در این بیماری،استفاده از فیزیوتراپی میباشد،فیزیوتراپی نیز کمک مینماید که بیمار بتواند حدااکثر سلامتی مچ دست و چگونگی کنترل علایم را بیاموزد.

درمان جراحی

هدف از انجام عمل جراحی از بین بردن درد و حفظ یا بهبود عملکرد میباشد. معمولاً در عمل جراحی سعی می‌شود که تماس و اصطکاک میان استخوان‌ها را کم کرد و یا از میان برد.

روش درمان بدون جراحی

 • اصلاح و ایجاد تغییرات در انجام فعالیت‌ها و کارهای بیمار
 •  اولین گام برای تسکین علائم بیماریمحدود نمودن و یا عدم انجام فعالیت‌هایی که درد شما را بدتر می‌کند میباشد.

گرما و سرمادرمانی

برای کاهش تورم از آب گرم و سرد استفاده می‌گردد.

 

کلمات کلیدی:

فیزیوتراپی _ درمان آرتروز مچ دست _ درمان با فیزیوتراپی _ کلینیک فیزیوتراپی _ آرتروز _ کلینیک فیزیوتراپی در تهران