دررفتگی شانه

درمان سردرد گردنی با فیزیوتراپی
درمان سردرد گردنی با فیزیوتراپی
مارس 9, 2022
فیزیوتراپی بعد از تعویض مفصل
فیزیوتراپی بعد از تعویض مفصل
مارس 31, 2022
دررفتگی شانه

دررفتگی شانه

دررفتگی شانه یکی از شایع ترین آسیب های شانه است که می تواند به صورت جزیی یا کامل رخ دهد و سبب بی ثباتی شانه می شود.

شانه متحرک ترین مفصل بدن شماست. همچنین دامنه حرکتی وسیع آن باعث می شود که مفصل شانه نسبت به سایر مفاصل پایداری کمتری داشته باشد. محققان منبع معتبر تخمین می زنند که دررفتگی شانه ۵۰ درصد از دررفتگی های اصلی مفصل را تشکیل می دهد.

شانه دررفته به این معنی است که سر استخوان بازو از حفره تیغه شانه بیرون زده است. دررفتگی ممکن است جزئی یا کامل باشد. جابجایی رو به جلو در ۹۵ درصد موارد اتفاق می افتد. دررفتگی به سمت عقب یا پایین نیز ممکن است رخ دهد.

دررفتگی رو به جلو ممکن است زمانی اتفاق بیفتد که بازو در حالی که کشیده شده یا به سمت عقب کشیده می شود ضربه می خورد – به عنوان مثال، هنگام پرتاب توپ یا رسیدن به چیزی. ضربه شدید به بازو در اثر سقوط، برخورد یا نیرو (مانند تصادفات رانندگی) نیز می تواند باعث دررفتگی شانه شود.

ضربه ای که می تواند باعث دررفتگی شود احتمالاً به سایر قسمت های شانه شما نیز آسیب می رساند. ممکن است آسیب یا پارگی در عضلات، رگ‌های خونی، رباط‌ها و تاندون‌ها و اعصاب ایجاد شود. استخوان های بازو ممکن است شکستگی داشته باشند یا ممکن است خونریزی داخلی در شانه و بازو داشته باشید.

علائم دررفتگی شانه

  • درد شدید یا ضربان دار در شانه
  • ناتوانی در حرکت دادن مفصل یا بازو
  • تورم در شانه یا فراتر از آن ناحیه
  • ضعف و بی حسی در شانه، بازو و دست
  • کبودی در اطراف ناحیه و پایین بازو
  • بدشکلی (شانه به طور قابل توجهی از جای خود خارج شده است)
  • سوزن سوزن شدن در بازو یا گردن
  • درد طولانی مدت (مزمن) نیز می تواند نشانه التهاب در شانه باشد. اگر دررفتگی ناشی از ساییدگی، آسیب قدیمی یا آرتریت در مفصل باشد، این اتفاق می‌افتد.

درمان دررفتگی شانه

در صورت بروز این آسیب در شانه سعی کنید آن را حرکت ندهید یا سعی نکنید مفصل را به عقب فشار دهید زیرا این کار می تواند به عضلات، رگ های خونی، اعصاب، رباط ها یا غضروف شانه آسیب برساند. اگر دررفتگی ناشی از زمین خوردن یا آسیب‌های مشابه باشد، ممکن است آسیب‌های دیگر، شکستگی استخوان‌ها یا پارگی عضلات وجود داشته باشد. تلاش برای بازگرداندن شانه به داخل می تواند این آسیب را بدتر کند.

درمان دررفتگی اغلب با آتل برای بی حرکت کردن شانه و پس از آن فیزیوتراپی شانه برای بازیابی دامنه حرکات شانه انجام می گیرد.

فیزیوتراپی شانه پس از آسیب های شانه کمک زیادی به بهبود تحرک و قدرت عضلات شانه کرده و روند بهبودی را سرعت می بخشد. در صورتی که دررفتگی با آسیب سایر اجزای شانه همچون پارگی رباط یا تاندون همراه باشد جراحی ضروری خواهد بود.

 

کلمات مرتبط :

فیزیوتراپی شانه – درمان درد شانه با فیزیوتراپی – بهترین فیزیوتراپی غرب تهران – فیزیوتراپی در جنت آباد – فیزیوتراپی در شهران