خار پاشنه پا

ماساژ درمانی
ماساژ درمانی در غرب تهران
می 30, 2021
فیزیوتراپی زانودرد
فیزیوتراپی زانودرد
ژوئن 16, 2021
خار پاشنه پا

خار پاشنه پا

خار پاشنه پا یک عارضه شایع است که به دلیل رسوب کلسیم رخ داده و با ایجاد برجستگی استخوانی در زیر استخوان پاشنه پا همراه است.

اگرچه خار پاشنه اغلب بدون درد است ، اما می تواند موجب احساس درد و التهاب در پاشنه پا شود.

درمان های این عارضه شامل ورزش ، ارتزهای سفارشی ، داروهای ضد التهاب و تزریق کورتیزون است. در صورت عدم موفقیت درمان های محافظه کارانه ، ممکن است جراحی لازم باشد.

خار پاشنه اغلب هیچ علامتی ندارد. اما خار پاشنه می تواند با درد متناوب یا مزمن همراه باشد – به خصوص هنگام راه رفتن ، آهسته دویدن ، یا در حال دویدن ، در صورت ایجاد التهاب در نقطه تشکیل خار. به طور کلی ، علت درد خار پاشنه نیست بلکه آسیب بافت نرم مرتبط با آن است.

دلایل خار پاشنه پا

خار پاشنه هنگامی ایجاد می شود که رسوبات کلسیم در زیر استخوان پاشنه جمع شود ، این فرآیند معمولاً در طی چند ماه اتفاق می افتد. خار پاشنه اغلب به دلیل کشیدگی عضلات و رباط های پا ، کشش فاشیای کف پا و پارگی مکرر غشایی است که استخوان پاشنه را می پوشاند.

خار پاشنه همچنین عارضه ای شایع در ورزشکارانی است که فعالیت های همراه با پرش و دویدن دارند.

عواملی که خطر بروز خار پاشنه را افزایش می دهند عبارتند از :

  • ناهنجاری های راه رفتن که فشار زیادی را روی استخوان پاشنه ، رباط ها و اعصاب نزدیک پاشنه وارد می کند ریسک بروز خار پاشنه را افزایش می دهند.
  • دویدن یا آهسته دویدن ، به خصوص در سطوح سخت
  • استفاده از کفش های تنگ و با پاشنه یلند
  • اضافه وزن و چاقی
  • افزایش سن ، که باعث کاهش انعطاف پذیری ناحیه کف پا و پد محافظ چربی پاشنه می شود.
  • برخی بیماری ها مانند دیابت
  • فعالیت بدنی بیش از حد
  • ناهنجاری های کف پا مانند صافی کف پا

روش های درمان

درد پاشنه همراه با خار پاشنه و ورم کف پا ممکن است در هنگام استراحت نیز وجود داشته باشد و سبب اختلال در خواب شانه نیز شود.

برای درمان خار پاشنه روش های مختلفی پیشنهاد می شود.

آن دسته از افرادی که دچار خار پاشنه هستند و اضافه وزن دارند در گام اول باید با روش های مناسب وزن خود را کاهش دهند.

فیزیوتراپی بهترین درمان خار پاشنه است که در کلینیک فیزیوتراپی دکتر نصیری ( فیزیوتراپی در غرب تهران ) با استفاده از بروزترین متدها و پیشرفته ترین تجهیزات به مراجعه کنندگان عزیز ارائه می شود.

فیزیوتراپیست علاوه بر تنظیم برنامه تمرینی برای بیمار مبتلا به خار پاشنه از مدالیته هایی همچون شاک ویو تراپی نیز برای درمان خار پاشنه پا بهره می برد، شاک ویو تراپی بهترین درمان خار پاشنه است.

بیش از ۹۰ درصد افراد با درمان های غیر جراحی بهتر می شوند ، ولی در صورتی که درمان های محافظه کارانه نتواند علائم خار پاشنه را پس از یک دوره ۹ تا ۱۲ ماهه درمان کند ، ممکن است جراحی برای تسکین درد و بازیابی تحرک پاها لازم باشد.

 

 

کلمات مرتبط :

مرکز فیزیوتراپی در غرب تهران – مرکز فیزیوتراپی در اکباتان – فیزیوتراپی در شهران – فیزیوتراپی در جنت آباد – بهترین درمان خار پاشنه – شاک ویو تراپی در غرب تهران