بی حسی شانه

فیزیوتراپی برای توانبخشی پارکینسون
فیزیوتراپی برای توانبخشی پارکینسون
جولای 20, 2022
سی پی ام در فیزیوتراپی
سی پی ام در فیزیوتراپی
جولای 27, 2022
بی حسی شانه

بی حسی شانه

بی حسی شانه می تواند نشان دهنده آسیب عصبی باشد و دلایل زیادی برای آن وجود دارد.

اگر شانه شما بی حس است، احتمالاً اعصاب مفصل شانه شما درگیر هستند. اعصاب پیام هایی را به بدن و مغز ارسال می کنند. این به شما اجازه می دهد تا احساسات مختلفی از جمله درد و تغییرات دما را احساس کنید.

اعصاب از گردن و پشت (ستون فقرات) به سمت شانه شما حرکت می کنند. آنها از شانه و بازوی شما تا نوک انگشتان شما عبور می کنند. آسیب عصبی در شانه می تواند علائمی را در دست و سایر نواحی ایجاد کند.

علائم همراه با بی حسی شانه

آسیب به مفصل شانه می تواند باعث بی حسی همراه با احساس سوزن سوزن شدن شود، مانند زمانی که پای شما به خواب می رود. همچنین ممکن است احساس از دست دادن کامل در ناحیه شانه را تجربه کنید.

ممکن است علائم دیگری در شانه، بازو، دست یا انگشتان نیز داشته باشید. علائم دیگر می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • کبودی
 • سرما یا گرما در منطقه
 • سنگینی
 • ضعف عضلانی
 • بی حسی یا سوزن سوزن شدن
 • درد یا حساسیت
 • ورم

علائم شانه همچنین می تواند در موارد زیر ظاهر شود:

 • گردن
 • قسمت بالایی پشت
 • کتف
 • ناحیه استخوان ترقوه

دلایل بی حسی شانه

آسیب عصبی به دلایل زیادی ممکن است رخ دهد. اینها شامل ساییدگی و پارگی معمولی و صدمات وارده به شانه است.

عصب فشرده زمانی اتفاق می افتد که عصب بیش از حد به آن فشار وارد کند. این می تواند از:

 • ماهیچه ها، تاندون ها یا استخوان هایی که به عصب برخورد می کنند
 • تورم یا التهاب اطراف عصب
 • فشار یا استفاده بیش از حد از هر یک از بافت های اطراف
 • فشار در نهایت می تواند منجر به آسیب عصبی شود. این کار عملکرد طبیعی عصب را متوقف می کند. یک عصب فشرده می تواند باعث درد، ضعف، گزگز یا بی حسی شود.

درد در ناحیه گردن یا کمر

اعصاب شانه شما از ستون فقرات می آید. آسیب عصبی در اینجا می تواند به شانه نیز منعکس شود. این می تواند باعث بی حسی شانه شود.

رادیکولوپاتی گردن اغلب به عنوان یک عصب فشرده در گردن یا قسمت فوقانی پشت شناخته می شود. علاوه بر بی حسی، می تواند باعث درد و ضعف نیز شود.

خوابیدن با زاویه نامناسب می تواند اعصاب را تحت فشار قرار دهد. وضعیت نامناسب یا نشستن طولانی مدت در حالت خمیده نیز می تواند به اعصاب گردن، پشت یا شانه های شما آسیب برساند. در اینجا علائم بیشتری از گرفتگی عصب در شانه و نحوه درمان آن آورده شده است.

اگر به ستون فقرات خود آسیب وارد کنید، می توانید یک عصب در قسمت بالایی کمر را فشار دهید. روی پا بودن و کار کردن در حالت های خمیده یا نامناسب می تواند باعث آن شود. این به این دلیل است که وضعیت نامناسب می تواند منجر به ناهنجاری های جزئی در پشت شود. یک عصب فشرده می‌تواند ناشی از فعالیت‌های آسیب‌زای فیزیکی بیشتر باشد.

سایر آسیب های کمر که می تواند منجر به بی حسی شانه شود شامل آسیب به نخاع و شکستگی ستون فقرات است.

فتق یا لیز خوردن دیسک در ستون فقرات نیز می تواند عصب را تحت فشار قرار دهد.

آسیب روتاتور کاف

استفاده بیش از حد از شانه می تواند به روتاتور کاف آسیب برساند. این می تواند با حرکات تکراری در حین کار یا ورزش اتفاق بیفتد. به عنوان مثال، رسیدن به بالای سر یا بلند کردن وزنه بدون فرم مناسب می تواند به روتاتور کاف آسیب برساند.

از سوی دیگر، عدم تحرک نیز می تواند شانس فشردن اعصاب اطراف روتاتور کاف را افزایش دهد.

بورس های ملتهب

بورس ها کیسه های کوچک و پر از مایع در داخل شانه و سایر مفاصل شما هستند. آنها مانند بلبرینگ عمل می کنند و حرکت بین استخوان ها را محو می کنند. این به کاهش اصطکاک کمک می کند.

بورسیت زمانی است که بورس ها ملتهب و متورم می شوند. تورم اعصاب را تحریک می کند و باعث درد و بی حسی می شود. در صورت استفاده بیش از حد یا آسیب رساندن به شانه، ممکن است در شانه اتفاق بیفتد. صدمات روتاتور کاف اغلب باعث بورسیت نیز می شود.

آرتروز شانه

آرتریت شانه به دلیل ساییدگی و پارگی غضروف در مفاصل شما ایجاد می شود. به این بیماری آرتروز (OA) می گویند و یکی از دلایل بی حسی شانه است.

دررفتگی شانه

در دررفتگی شانه، استخوان بازو تا حدی یا به طور کامل از شانه خارج می شود.

دررفتگی می تواند باعث آسیب روتاتور کاف و آسیب به عضلات، تاندون ها و اعصاب شود. این می تواند منجر به بی حسی شود.

خارهای استخوانی

خارها نواحی ضخیم استخوانی هستند که معمولاً دردناک نیستند. آنها می توانند پس از آسیب به مفاصل ایجاد شوند. گاهی اوقات بدون هیچ دلیل مشخصی در طول زمان رشد می کنند.

خارهای استخوانی می توانند فضاهای اعصاب را تنگ کرده، آنها را نیشگون بگیرند یا تحریک کنند. این می تواند شانه شما را سفت، دردناک یا بی حس کند.

سایر دلایل بی حسی شانه

 

کلمات مرتبط :

دلایل بی حسی شانه – دررفتگی شانه – فیزیوتراپی شانه – فیزیوتراپی تخصصی شانه در غرب تهران