بیوفیدبک چیست؟

فیزیوتراپی بعد از تعویض مفصل زانو
فیزیوتراپی بعد از تعویض مفصل زانو
آگوست 2, 2022
بی اختیاری ادرار و انواع آن
بی اختیاری ادرار و انواع آن
آگوست 7, 2022
بیوفیدبک چیست؟

بیوفیدبک چیست؟

بیوفیدبک چیست؟

بیوفیدبک یک تکنیک ذهن – بدن است که شامل استفاده از بازخورد دیداری یا شنیداری برای آموزش افراد برای تشخیص علائم و نشانه‌های فیزیکی استرس و اضطراب، مانند افزایش ضربان قلب، دمای بدن و تنش عضلانی است.

با یادگیری نحوه کنترل اثرات فیزیکی و روانی استرس با استفاده از بیوفیدبک، افراد می توانند یاد بگیرند که چگونه ذهن و بدن خود را آرام کنند و بهتر با علائم استرس مقابله کنند.

هدف بیوفیدبک ایجاد تغییرات ظریف در بدن است که منجر به اثر دلخواه می شود. این ممکن است شامل آرام کردن برخی از ماهیچه ها باشد که ضربان قلب را کاهش می دهد یا احساس درد را کاهش می دهد. برخی از عملکردهایی که افراد می توانند کنترل آنها را یاد بگیرند عبارتند از:

  • جریان خون
  • فشار خون
  • ضربان قلب
  • تنش عضلانی
  • درک درد

بیوفیدک فرایندی است که به افراد اجازه می دهد فعالیت فیزیولوژیکی خود را به منظور بهبود سلامت یا عملکرد تغییر دهند. با استفاده از ابزارهای اندازه گیری دقیق، اطلاعات مربوط به عملکرد بدن در اختیار کاربر قرار می گیرد.

ارائه این اطلاعات – اغلب همراه با تغییرات در تفکر، احساسات و رفتار – از تغییرات فیزیولوژیکی مورد نظر پشتیبانی می کند. با گذشت زمان، این تغییرات می تواند بدون استفاده مداوم از یک ابزار دوام بیاورد.

بیوفیدبک اغلب یک نوع آموزش در نظر گرفته می شود تا یک درمان. با آموزش و تمرین، می توان از بیوفیدبک برای کمک به افراد در توسعه مهارت های جدید استفاده کرد که ممکن است به آنها برای مقابله یا عملکرد بهتر کمک کند.

یک جلسه بیوفیدبک اغلب بین ۳۰ تا ۶۰ دقیقه طول می کشد. یک دوره معمول درمان اغلب شامل ۴ تا ۶ جلسه است، اگرچه ۸ تا ۱۰ جلسه نیز غیر معمول نیست.

انواع بیوفیدبک چیست؟

انواع مختلفی از بیوفیدبک وجود دارد. رویکرد خاصی که برای استفاده انتخاب می‌کنید ممکن است به آنچه امیدوارید انجام دهید و آنچه درمانگر یا پزشک شما توصیه می‌کند بستگی دارد.

بیوفیدبک تنفسی
بیوفیدبک تنفسی شامل پوشیدن نوارهای حسگر در اطراف قفسه سینه و شکم برای نظارت بر میزان و الگوهای تنفس است. با آموزش، افراد می توانند یاد بگیرند که کنترل بیشتری بر میزان تنفس خود داشته باشند که می تواند در موقعیت های مختلف از جمله هنگام تجربه اضطراب کمک کند.

پاسخ گالوانیکی پوست
پاسخ پوست گالوانیک که به عنوان رسانایی پوست نیز شناخته می شود، نوعی بیوفیدبک است که شامل اندازه گیری میزان عرق روی سطح پوست است. این نوع بیوفیدبک یک نشانگر مفید برای تشخیص سطوح برانگیختگی عاطفی است.

جدای از عملکرد آشکار تنظیم کننده حرارت عرق، تحریک عاطفی نیز می تواند به راحتی باعث تعریق شود. هرچه افراد قوی تر برانگیخته شوند، رسانایی پوست آنها قوی تر خواهد بود.

بیوفیدبک فشار خون
بیوفیدبک فشار خون شامل پوشیدن دستگاهی است که اطلاعاتی در مورد فشار خون بیمار ارائه می دهد. این دستگاه‌ها اغلب کاربر را از طریق تکنیک‌های آرام‌سازی که ممکن است از نشانه‌های بصری، تمرین‌های تنفسی یا موسیقی استفاده کنند، راهنمایی می‌کنند.

بیوفیدبک حرارتی (بازخورد دما)
در بیوفیدبک حرارتی، بیماران از حسگرهایی استفاده می کنند که جریان خون را در پوست تشخیص می دهد. از آنجایی که افراد معمولاً در زمان استرس دچار افت دمای بدن می‌شوند، چنین دستگاه‌هایی می‌توانند به افراد کمک کنند تا زمانی که شروع به احساس ناراحتی می‌کنند بهتر تشخیص دهند. خواندن پایین در یکی از این مانیتورها می تواند نشان دهنده نیاز به استفاده از برخی تکنیک های مدیریت استرس باشد.

بیوفیدبک تغییرپذیری ضربان قلب
با بیوفیدبک تغییرپذیری ضربان قلب، بیماران از دستگاهی استفاده می کنند که به حسگرهای گوش یا انگشتان یا حسگرهایی که روی مچ دست، قفسه سینه یا بالاتنه قرار می گیرد متصل است. شواهدی وجود دارد که نشان می دهد بیوفیدبک تغییرات ضربان قلب ممکن است برای تعدادی از اختلالات مختلف از جمله آسم و افسردگی مفید باشد.

نوروفیدبک (EEG Biofeedback)
نوروفیدبک شامل استفاده از الکتروانسفالوگرافی (EEG) برای اندازه گیری فعالیت امواج مغزی است. سنسورهای پوست سر به دستگاه EEG متصل می شوند. نوروفیدبک گاهی اوقات به عنوان یک درمان غیر تهاجمی برای اختلال کمبود توجه/بیش فعالی (ADHD)، درد، اعتیاد، اضطراب، افسردگی و سایر اختلالات استفاده می شود.

الکترومیوگرافی
با الکترومیوگرافی، سنسورها در نقاط مختلف بدن قرار می گیرند و به دستگاه EMG متصل می شوند. این دستگاه با نظارت بر فعالیت الکتریکی که منجر به انقباض عضلانی می شود، تغییرات تنش عضلانی را در طول زمان تشخیص می دهد.

 

 

کلمات مرتبط :

انواع بیوفیدبک چیست؟ – بیوفیدبک تراپی در غرب تهران – هزینه درمان با بیوفیدبک