اهداف فیزیوتراپی سکته مغزی

فیزیوتراپی تخصصی آسیبهای ورزشی
فیزیوتراپی تخصصی آسیبهای ورزشی
ژوئن 5, 2022
آسیب رباط های شانه
آسیب رباط های شانه
ژوئن 7, 2022
اهداف فیزیوتراپی سکته مغزی

اهداف فیزیوتراپی سکته مغزی

اهداف فیزیوتراپی سکته مغزی

برای بازیابی مهارت های حرکتی
اغلب، بیماران سکته مغزی عملکرد حرکتی یک طرف بدن را مختل می کنند. این امر منجر به مشکلاتی در انجام کارهای روزمره مانند راه رفتن، ایستادن، لباس پوشیدن و حتی داخل و خارج شدن از رختخواب می شود.

گاهی اوقات، افراد در نهایت استفاده نسبی یا کلی از تمام اندام های خود را بهبود می بخشند. تقریباً ۸۵٪ از بیماران سکته مغزی حداقل استفاده جزئی از حرکت را در یکی از بازوهای خود از دست می دهند. حدود ۴۰ درصد دارای اختلالات طولانی مدت هستند.

این وضعیت که به عنوان همی پلژی شناخته می شود، رایج است. هنگامی که یک طرف تحت تأثیر قرار می گیرد، فیزیوتراپیست راهبردهایی را آموزش می دهد که با استفاده از طرف قوی تر، بر کمبودها غلبه می کند.

تحقیقات توصیه می‌کند که مهارت‌ها و وظایف حرکتی بر حرکات تکراری و عملکردی تمرکز کنند. حتی اگر زمان بیشتری طول بکشد، بیمار باید تا حد امکان از اندام آسیب دیده خود استفاده کند. این به بازیابی مجدد مغز کمک می کند.

تمرینات مربوط به کار برای فرآیند توانبخشی حیاتی هستند. این تمرینات به بیماران اجازه می دهد تا روی یک چیز در یک زمان تمرکز کنند. همچنین به آنها فرصتی می دهد تا به طور مکرر روی یک کار کار کنند. در صورت نیاز، فیزیوتراپیست کمک فیزیکی می کند یا راهبردهای جبرانی را آموزش می دهد.

سایر اهداف فیزیوتراپی سکته مغزی

برای بازیابی تحرک
تحرک بارها با عملکرد حرکتی مطابقت دارد. تحرک فرد پس از سکته مغزی تحت تأثیر منفی قرار می گیرد. این امر به دلایل زیادی رخ می دهد که برخی از آنها عبارتند از:

  • ضعف یا همی پلژی
  • مشکلات هماهنگی
  • تون عضلانی به طور غیر طبیعی بالا یا پایین
  • انقباضات عضلانی یا سفتی شدید
  • مشکلات حسی
  • تعادل
  • درد

اولین قدم برای به دست آوردن مجدد تحرک چیست؟

در سکته مغزی شدید، اولین قدم یادگیری نحوه غلت زدن در رختخواب است. سپس به سمت بالا نشستن در لبه تخت پیش می رود. هنگامی که فردی نشسته است، ممکن است مشکلات تعادلی داشته باشد که برای ایستادن به حمایت نیاز دارد.

اغلب، هدف از درمان این است که فرد قبل از انجام کارهای دیگر بنشیند.

تمرینات حرکتی زیادی وجود دارد که افراد می توانند در حالت نشسته انجام دهند، از جمله تمرینات دستی، پا یا بازو و تقویت عضلات مرکزی بدن. هنگامی که یک فرد ایمن شد، فیزیوتراپ به او کمک می کند تا بایستد و قدم بردارد.

بسته به محل سکته مغزی و میزان آسیب جدی، این فرآیند طولانی تر یا کوتاه تر طول می کشد.

دیگر اهداف فیزیوتراپی سکته مغزی

برای بازیابی توانایی های شناختی
نقایص شناختی پس از سکته مغزی باعث ایجاد خطرات ایمنی برای تلاش برای بازگشت به خانه می شود. اگر بیمار از کمبودهای خود آگاه نباشد، این می تواند منجر به زمین خوردن یا بارهای دیگری بر دوش مراقبان شود.

یک مطالعه به چندین مجله تحقیقاتی نگاه کرد تا ببیند چه نوع توانبخشی منجر به بهبود شناختی می شود. آنها دریافتند که تمرینات هوازی و قدرتی برخی از بهترین نتایج را دارند. این حتی در بیمارانی که تقریباً سه سال قبل سکته مغزی کرده بودند نیز مشاهده شد.

 

 

کلمات مرتبط :

توانبخشی سکته مغزی – اهداف فیزیوتراپی سکته مغزی – بهترین فیزیوتراپی غرب تهران – فیزیوتراپی در سردار جنگل – فیزیوتراپی در پونک