انواع بیوفیدبک

فواید بیوفیدبک تراپی
فواید بیوفیدبک تراپی
آوریل 28, 2021
فیزیوتراپی در اکباتان
فیزیوتراپی در اکباتان
می 26, 2021
انواع بیوفیدبک

انواع بیوفیدبک

انواع بیوفیدبک برای مقاصد مختلف مورد استفاده قرار می گیرند ، امروزه بیوفیدبک تراپی به عنوان یکی از روش های موثر درمانی در مراکز درمانی و کلینیک های فیزیوتراپی مورد استفاده قرار می گیرد.

بیوفیدبک تراپی نوعی روش سایکوفیزیولوژیک که شامل استفاده از بازخوردهای زیستی بدن برای آگاهی از عملکردهای غیرارادی و تغییر آن ها به شرایط مطلوب است.

کنترل ضربان قلب، فشار عضلانی، جریان خون، احساس درد و فشارخون با این روش درمانی امکان پذیر است.

درمان سردردهای تنشی، میگرن‌ و دردهای مفصلی، کنترل فشارخون بالا یا پایین ، بهبود اختلالات گوارشی مانند سندروم روده تحریک‌پذیر ، کنترل واکنش‌های جسمی در مقابل استرس یا اضطراب از طریق انواع بیوفیدبک امکان پذیر است.

انواع بیوفیدبک

دستگاه های بیوفیدبک در انواع مختلفی وجود دارند که هر کدام برای مقاصد حاصی مورد استفاده قرار می گیرند.

امواج مغزی

این نوع بیوفیدبک که معمولا با نوروفیدبک (بازخورد عصبی) شناخته می شود شامل استفاده از الکتروانسفالوگراف (نوار مغزی) برای اندازه‌گیری فعالیت مغز است. الکترودهای یک دستگاه EEG به پوست سر متصل می‌شوند.

نوروفیدبک در درمان مشکلاتی همچون اختلال بیش‌فعالی ، درد ، اعتیاد ، اضطراب ، افسردگی و … کاربرد دارد.

بیوفیدبک تنفسی

شامل استفاده از نوار سنسور دار در اطراف سینه و شکم برای نظارت بر الگو و میزان تنفس، است. افراد می‌توانند از این طریق تنفس خود را کنترل کنند.

داشتن کنترل بیشتر بر میزان تنفس خود را یاد بگیرند که در شرایط مختلف به آنها کمک می‌کند.

بیوفیدبک تغییرپذیری ضربان قلب

در افرادی که از این نوع بیوفیدبک استفاده می‌کنند دستگاه متصل به سنسور در گوش‌ها یا انگشتان و یا روی مچ دست، قفسه سینه یا تنه‌ قرار می‌گیرد. این دستگاه‌ها ضربان قلب و همچنین تغییرات آن را اندازه‌گیری می‌کنند و در درمان اختلالاتی همچون آسم و سرماخوردگی کاربرد دارد.

سنسور ثبت تعریق پوست (GSR)

یکی از انواع بیوفیدبک است که شامل اندازه‌گیری میزان تعرق روی سطح پوست است. ثبت تعریق پوست که به عنوان هدایت پوست (SC) نیز شناخته می‌شود، یک نشانگر کاربردی برای تشخیص سطح تحریک احساسات است.

فشار خون

این نوع بیوفیدبک شامل پوشیدن دستگاهی که فشار خون را اندازه‌گیری می‌کند، است و به فرد کمک می کند تا با تکنیک هایی فشار خون خود را محدوده طبیعی نگه دارد.

فشار عضلانی

در این نوع بیوفیدبک، سنسورها در نقاط مختلف روی بدن قرار می‌گیرند و به دستگاه الکترومایوگرافی (ثبت سیگنال عضلات) متصل می‌شود. این دستگاه تنش‌های عضلانی که در طی زمان تغییر می‌کند را با مشاهده فعالیت‌های الکتریکی تشخیص می‌دهد.

 

 

کلمات مرتبط :

بیوفیدبک تراپی در غرب تهران – بیفیدبک تراپی در جنت آباد – بیوفیدبک تراپی در شهرک غرب – بیوفیدبک تراپی در پونک