الکتروآکوپانکچر

فیزیوتراپی پس از جراحی زانو
فیزیوتراپی پس از جراحی زانو
ژوئن 18, 2023
درمان بی اختیاری ادرار با فیزیوتراپی
درمان بی اختیاری ادرار با فیزیوتراپی
جولای 19, 2023
الکتروآکوپانکچر

الکتروآکوپانکچر

الکتروآکوپانکچر نوعی طب سوزنی است که در آن جریان الکتریکی کوچکی از بین جفت سوزن های طب سوزنی عبور می کند. این نوع مدرن طب سوزنی اصول طب سنتی چینی را با استفاده از تحریک الکتریکی ترکیب می کند تا اثرات درمان را افزایش دهد. با اعمال پالس‌های الکتریکی روی سوزن‌ها در طول طب سوزنی، پزشکان می‌توانند ناحیه بزرگ‌تری را نسبت به طب سوزنی سنتی تحریک کنند که منجر به اثرات درمانی بالقوه قوی‌تری می‌شود.

الکتروآکوپانکچر از همان اصول طب سوزنی سنتی پیروی می کند، اما با اضافه شدن جزء تحریک الکتریکی. این تکنیک برای اولین بار در دهه ۱۹۳۰ در چین توسعه یافت و از آن زمان به دلیل پتانسیل آن در افزایش اثرات درمانی طب سوزنی در سراسر جهان محبوبیت پیدا کرد. طب سوزنی الکتریکی را می توان برای درمان طیف وسیعی از بیماری ها، از جمله درد مزمن، اختلالات اسکلتی عضلانی، اختلالات عصبی، اختلالات گوارشی و غیره استفاده کرد.

فرآیند الکتروآکوپانکچر

قرار دادن سوزن: درست مانند طب سوزنی سنتی، سوزن های نازکی در نقاط خاصی از بدن قرار می گیرند. این نقاط بر اساس شرایط و علائم فرد و همچنین تئوری های طب سوزنی سنتی انتخاب می شوند.

اتصال به دستگاه طب سوزنی الکتریکی: هنگامی که سوزن ها وارد می شوند، به یک دستگاه طب سوزنی الکتریکی متصل می شوند که جریان الکتریکی را از طریق سوزن ها منتقل می کند. شدت و فرکانس تحریک الکتریکی می تواند توسط پزشک بر اساس پاسخ و شرایط فرد تنظیم شود.

تحریک سوزن ها: تکانه های الکتریکی بین جفت سوزن ها عبور می کند و احساس گزگز یا وزوز ایجاد می کند که ممکن است توسط فردی که تحت درمان قرار می گیرد احساس کند. این احساس معمولاً دردناک نیست و اغلب به عنوان یک احساس خفیف و ضربان دار توصیف می شود.

مدت درمان: مدت زمان یک جلسه طب سوزنی الکتریکی بسته به شرایط تحت درمان و پاسخ فرد به درمان می تواند متفاوت باشد. جلسات معمولا بین ۱۵ تا ۳۰ دقیقه طول می کشد و سوزن ها قبل از برداشتن برای مدت زمان مشخصی در جای خود باقی می مانند.

فواید و مزایا

تعدیل انتقال دهنده های عصبی: تصور می شود که تحریک الکتریکی نقاط طب سوزنی بر آزادسازی انتقال دهنده های عصبی در مغز و نخاع مانند اندورفین (مسکن های طبیعی) و سروتونین (تنظیم کننده خلق و خو) تأثیر می گذارد. با تغییر سطح این انتقال دهنده های عصبی، طب سوزنی الکتریکی می تواند به تسکین درد و بهبود خلق و خو کمک کند.

فعال‌سازی رشته‌های عصبی: تکانه‌های الکتریکی ناشی از طب سوزنی الکتریکی می‌توانند رشته‌های عصبی حسی را تحریک کرده و منجر به آزاد شدن نوروپپتیدها و سایر مولکول‌های سیگنال‌دهنده شوند که به تنظیم درک درد و التهاب کمک می‌کنند.

افزایش جریان خون: نشان داده شده است که الکتروآکوپانکچر جریان خون را در نواحی تحت درمان افزایش می دهد که می تواند باعث بهبودی و کاهش التهاب شود. بهبود گردش خون همچنین می تواند به رساندن مواد مغذی و اکسیژن به بافت ها کمک کند و به روند بهبودی کمک کند.

تنظیم سیستم عصبی خودمختار: طب سوزنی الکتریکی می تواند به تعادل شاخه های سمپاتیک و پاراسمپاتیک سیستم عصبی خودمختار کمک کند، که منجر به آرامش، کاهش استرس و بهبود رفاه کلی می شود.

تقویت جریان Qi: با افزودن تحریک الکتریکی به طب سوزنی سنتی، طب سوزنی الکتریکی با هدف افزایش جریان Qi در طول نصف النهارهای بدن، ارتقاء تعادل و هماهنگی در بدن است.

تحقیقات در مورد اثربخشی طب سوزنی الکتریکی نتایج امیدوارکننده ای را برای شرایط مختلف نشان داده است. مطالعات اثربخشی آن را در درمان شرایط درد مزمن مانند استئوآرتریت، فیبرومیالژیا و کمردرد نشان داده‌اند. طب سوزنی الکتریکی همچنین برای بهبود نتایج در اختلالات عصبی مانند توانبخشی سکته مغزی، بیماری پارکینسون و درد نوروپاتیک استفاده شده است.

علاوه بر مدیریت درد، طب سوزنی الکتریکی برای طیف وسیعی از مسائل بهداشتی دیگر، از جمله اختلالات گوارشی مانند سندرم روده تحریک پذیر (IBS)، شرایط زنان و زایمان مانند درد قاعدگی و ناباروری، و شرایط روانی مانند اضطراب و افسردگی، مفید است.