آسیب های شایع شانه

درمان آرتروز شانه
درمان آرتروز شانه
فوریه 15, 2022
درمان درد شانه
درمان درد شانه
فوریه 20, 2022
آسیب های شایع شانه

آسیب های شایع شانه

آسیب های شایع شانه

شانه های شما مفاصلی هستند که در آن استخوان های بازو ، تیغه های شانه (کتف) و استخوان ترقوه به هم می رسند. استخوان بازو در حفره گرد کتف در هر طرف بدن شما قرار می گیرد. هر شانه توسط گروهی متشکل از چهار ماهیچه و تاندون به نام روتاتور کاف که استخوان بازو را پوشانده و محافظت می‌کند در جای خود نگه داشته می‌شود و به شما امکان می‌دهد بازوی خود را بالا بیاورید و حرکت دهید.

درد در شانه شما می تواند دلایل زیادی داشته باشد. ممکن است در اثر سقوط یا تصادف به آن آسیب برسانید، یا ممکن است در کارهایی مانند نقاشی زیاده روی کرده باشید. گاهی اوقات درد شانه ناشی از شرایطی مانند آرتریت است. حتی می تواند ناشی از مشکلات در سایر قسمت های بدن شما باشد که به آن درد ارجاعی می گویند.

علائم آسیب دیدگی شانه

مفصل گوی و کاسه شانه دامنه حرکتی بسیار خوبی به شما می دهد، اما به قیمت کاهش ثبات تمام می شود. مفصل شانه بیشتر از هر مفصل دیگری در بدن دچار دررفتگی می شود. و استرس مکرر ناشی از نحوه استفاده از شانه های خود در محل کار یا ورزش می تواند منجر به اشک و آسیب های دیگر شود.

برخی از آسیب دیدگی های شانه را می توانید چند روز در خانه با استراحت و یخ درمان کنید. می توانید آن را بانداژ کنید تا در صورت لزوم آن را در جای خود نگه دارید و آن را بالای قلب قرار دهید. اما برخی از آسیب ها نیاز به کمک حرفه ای توسط جراح و فیزیوتراپیست دارند. در اینجا علائمی وجود دارد که نشان می دهد باید فوراً به پزشک مراجعه کنید:

 • مفصل شانه شما تغییر شکل پیدا کرده است.
 • شما اصلا نمی توانید از شانه خود استفاده کنید.
 • درد شدید است.
 • شانه به طور ناگهانی ورم می کند.
 • بازو یا دست شما ضعیف یا بی حس شده است.

آسیب های شایع شانه

 • شکستگی. اگر زمین بخورید یا ضربه محکمی بخورید، استخوان ممکن است بشکند یا ترک بخورد. شایع ترین شکستگی ها در ترقوه (استخوان ترقوه) و استخوان بازو (استخوان بازو نزدیک به شانه) است. درد زیادی خواهید داشت و ممکن است کبود شود. اگر استخوان ترقوه شما شکسته باشد، شانه شما ممکن است آویزان شود و ممکن است نتوانید بازوی خود را بلند کنید.
 • پارگی غضروف. این عارضه یکی از آسیب های شایع شانه است. این آسیب می تواند پس از انجام مکرر حرکت مشابه اتفاق بیفتد. همچنین می توانید در هنگام زمین خوردن یا هر زمانی که شانه شما نیروی زیادی جذب می کند به آن آسیب برسانید. با این نوع آسیب، ممکن است زمانی که به بالای سر خود می رسید، درد احساس کنید و شانه شما ضعیف به نظر می رسد. همچنین ممکن است احساس کند که در حال گرفتن، قفل شدن یا ساییدن است.
 • پارگی روتاتور کاف. روتاتور کاف گروهی از ماهیچه‌ها و تاندون‌ها در شانه شما است که بازوی شما را در جای خود نگه می‌دارد و به شما اجازه می‌دهد بازوی خود را بالای سر ببرید. شما می توانید از طریق استفاده بیش از حد یا در هنگام سقوط به آن آسیب بزنید. همچنین با افزایش سن شروع به نشان دادن ساییدگی می کند. شانه شما ممکن است در شب و زمانی که می خواهید وسایل را بلند کنید، درد بگیرد. ممکن است وقتی آن را حرکت می‌دهید صدای تق تق بشنوید.
 • شانه ی یخ زده. نام دیگر این عارضه فروزن شولدر یا کپسولیت چسبنده است و از آسیب های شایع شانه است. این شرایط میزان حرکت مفصل شما را محدود می کند. نوارهای غیر طبیعی بافتی (چسبندگی) در مفصل ایجاد می شود و شانه شما را از حرکت آزاد باز می دارد. شانه شما ممکن است “یخ بزند” زیرا درد یا جراحی باعث شده است که کمتر از آن استفاده کنید و چسبندگی ایجاد شود.
 • بورسیت. بورسا (کیسه پر از مایعی که در مفصل شما بالشتک می شود) اگر همان حرکات را بارها و بارها تکرار کنید، می تواند متورم و تحریک شود. اما ممکن است در اثر زمین خوردن یا آسیب دیگری نیز ایجاد شود. اگر بورسیت دارید، ممکن است هنگام حرکت دادن شانه بیشتر متوجه درد شوید.
 • آرتروز شانه. آرتروز یکی از دلایل درد شانه در افراد میانسال و سالمند است. این بیماری که به آن بیماری دژنراتیو مفصل نیز می گویند، شایع ترین شکل آرتریت است. این می تواند هر مفصلی از جمله شانه های شما را تحت تاثیر قرار دهد. غضروف بین استخوان ها شکسته می شود و به هم می سایند. این می تواند باعث درد و سفتی شود.
 • روماتیسم مفصلی. این یک بیماری است که باعث می شود سیستم ایمنی بدن شما به پوشش محافظ در مفاصل شما حمله کند. همچنین می تواند باعث درد و سفتی در شانه های شما شود.
 • تاندونیت. این زمانی است که تاندون هایی که روتاتور کاف شما را تشکیل می دهند ملتهب می شوند. این می تواند به آرامی در طول زمان یا در نتیجه سقوط یا ضربه مستقیم به شانه شما اتفاق بیفتد.
 • خارهای استخوانی این تکه‌های کوچک و صاف استخوان که به نام «استئوفیت» نیز شناخته می‌شوند، به روتاتور کاف شما می‌سایند و می‌سایند و از حرکت شانه‌تان آنطور که باید جلوگیری می‌کنند. آنها می توانند به تاندونیت یا پارگی روتاتور کاف منجر شوند.

فیزیوتراپی شانه به عنوان موثرترین روش درمان آسیب های شایع شانه شناخته می شود که با مراجعه به کلینیک فیزیوتراپی دکتر نصیری (فیزیوتراپی در غرب تهران) می توانید از آن بهره مند شوید.

 

کلمات مرتبط :

فیزیوتراپی شانه – دلایل درد شانه – فیزیوتراپی تخصصی شانه در غرب تهران – مرکز فیزیوتراپی در باغ فیض – فیزیوتراپی خوب در غرب تهران