آسیبهای زانو

دستگاه سی پی ام در فیزیوتراپی
دستگاه سی پی ام در فیزیوتراپی
می 13, 2022
علائم سکته مغزی
علائم سکته مغزی
می 16, 2022
آسیبهای زانو

آسیبهای زانو

آسیبهای زانو

اکثر مردم در یک زمان یا زمان دیگری یک مشکل جزئی زانو داشته اند. بیشتر اوقات حرکات بدن ما مشکلی ایجاد نمی کند، اما جای تعجب نیست که علائم ناشی از فرسودگی روزمره، استفاده بیش از حد یا آسیب دیدگی ایجاد شود. مشکلات و آسیب‌های زانو اغلب در حین فعالیت‌های ورزشی یا تفریحی، کارهای مربوط به کار یا فعالیت های روزمره اتفاق می‌افتد.

زانو بزرگترین مفصل بدن است. استخوان های فوقانی و تحتانی زانو توسط دو دیسک (منیسک) از هم جدا می شوند. استخوان بالای ساق (فمور) و استخوان ساق پا (درشت نی و نازک نی) توسط رباط ها، تاندون ها و ماهیچه ها به هم متصل می شوند. سطح استخوان های داخل مفصل زانو توسط غضروف مفصلی پوشانده شده است که ضربه را جذب می کند و سطحی صاف و لغزنده را برای حرکت مفصل فراهم می کند.

اگرچه مشکل زانو اغلب به دلیل آسیب به یک یا چند ساختار از این ساختارها ایجاد می شود، اما ممکن است علت دیگری داشته باشد. برخی از افراد بیشتر از دیگران به مشکلات زانو مبتلا می شوند. بسیاری از مشاغل، فعالیت‌های ورزشی و تفریحی، بالا رفتن سن یا ابتلا به بیماری‌هایی مانند پوکی استخوان یا آرتریت، احتمال ابتلا به مشکلات زانو را افزایش می‌دهند.

آسیبهای زانو

صدمات ناگهانی (حاد)
صدمات شایع ترین علت مشکلات زانو هستند. صدمات ناگهانی (حاد) ممکن است در اثر ضربه مستقیم به زانو یا پیچش غیر طبیعی، خم شدن زانو یا افتادن روی زانو ایجاد شود. درد، کبودی یا تورم ممکن است شدید باشد و در عرض چند دقیقه پس از آسیب ایجاد شود.

اعصاب یا رگ‌های خونی ممکن است در حین آسیب فشرده شوند یا آسیب ببینند. زانو یا ساق پا ممکن است احساس بی حسی، ضعف یا سردی داشته باشد. سوزن سوزن شدن یا رنگ پریده یا آبی به نظر برسند.

صدمات حاد عبارتند از:

 • رگ به رگ شدن، کشیدگی یا آسیب های دیگر به رباط ها و تاندون هایی که کاسه زانو را متصل و نگه می دارند.
 • پارگی در بالشتک های لاستیکی مفصل زانو (منیسک).
 • پارگی رباط، مانند رباط متقاطع قدامی (ACL). رباط جانبی داخلی (MCL) شایع ترین رباط آسیب دیده زانو است.
  شکستگی (شکستگی) کاسه زانو، قسمت تحتانی استخوان ران، یا قسمت بالایی استخوان درشت نی یا نازک نی. شکستگی‌های زانو معمولاً در اثر نیروی غیرطبیعی مانند افتادن روی زانو، یک حرکت چرخشی شدید، نیروی شدیدی که زانو را خم می‌کند یا زمانی که زانو به شدت به یک جسم برخورد می‌کند، ایجاد می‌شود.
 • دررفتگی کاسه زانو. این نوع دررفتگی بیشتر در دختران ۱۳ تا ۱۸ ساله رخ می دهد.
 • تکه‌های استخوان یا بافت (جسم شل) ناشی از شکستگی یا دررفتگی که ممکن است در مفصل گیر کرده و در حرکت اختلال ایجاد کند.
 • دررفتگی مفصل زانو. این یک آسیب نادر است که نیاز به نیروی زیادی دارد. این یک آسیب جدی است و نیاز به مراقبت های پزشکی فوری دارد.

صدمات ناشی از استفاده بیش از حد
صدمات ناشی از استفاده بیش از حد با فعالیت های تکراری یا فشار مکرر یا طولانی مدت روی زانو رخ می دهد. فعالیت هایی مانند بالا رفتن از پله، دوچرخه سواری، آهسته دویدن، یا پرش مفاصل و سایر بافت ها را تحت فشار قرار می دهد و می تواند منجر به تحریک و التهاب شود.

صدمات ناشی از استفاده بیش از حد عبارتند از:

 • التهاب کیسه های کوچک مایع که زانو را نرم و روان می کند (بورسیت).
 • التهاب تاندون ها (تاندونیت) یا پارگی های کوچک در تاندون ها (تاندینوز).
 • ضخیم شدن یا تا شدن رباط های زانو (سندرم پلیکا).
 • درد در جلوی زانو ناشی از استفاده بیش از حد، آسیب، وزن اضافی یا مشکلات در کاسه زانو (سندرم درد کشکک رانی).
 • تحریک و التهاب نوار بافت فیبری که از خارج ران می گذرد (سندرم باند ایلیوتیبیال).

سایر آسیبهای زانو

 • مشکلاتی که مستقیماً به آسیب یا استفاده بیش از حد مربوط نمی شود ممکن است در داخل یا اطراف زانو رخ دهد.
 • استئوآرتریت (بیماری دژنراتیو مفصل) ممکن است باعث درد زانو شود که در صبح بدتر می شود و در طول روز بهبود می یابد. اغلب در محل آسیب قبلی ایجاد می شود. انواع دیگر آرتریت، مانند آرتریت روماتوئید، نقرس و لوپوس نیز می توانند باعث درد، تورم و سفتی زانو شوند.
 • بیماری Osgood-Schlatter باعث درد، تورم و حساسیت در جلوی زانو زیر کاسه زانو می شود. به ویژه در پسران ۱۱ تا ۱۵ ساله شایع است.
 • کیست پوپلیتئال (یا بیکر) باعث تورم در پشت زانو می شود.
 • عفونت در پوست (سلولیت)، مفصل (آرتریت عفونی)، استخوان (استئومیلیت) یا بورس (بورسیت سپتیک) می تواند باعث درد و کاهش حرکت زانو شود.
 • مشکل در جای دیگری از بدن، مانند گرفتگی عصب یا مشکل در لگن، گاهی اوقات می تواند باعث زانو درد شود.
 • هنگامی که یک تکه استخوان یا غضروف یا هر دو در داخل مفصل زانو جریان خون را از دست می دهد و می میرد، استئوکندریت دیسکانس باعث درد و کاهش حرکت می شود.

درمان آسیبهای زانو

درمان مشکل یا آسیب زانو ممکن است شامل اقدامات کمک های اولیه، استراحت، بریس، فیزیوتراپی، دارو و در برخی موارد جراحی باشد. درمان به محل، نوع و شدت آسیب و همچنین سن، وضعیت سلامتی و سطح فعالیت شما (مانند کار، ورزش یا سرگرمی) بستگی دارد.

فیزیوتراپی زانو یکی از موثرترین روشهای درمان آسیبهای زانو است که توسط متخصصان ما در مرکز فیزیوتراپی دکتر نصیری ارائه می شود.

 

کلمات مرتبط :

فیزیوتراپی زانو – فیزیوتراپی پارگی مینیسک زانو – فیزیوتراپی در غرب تهران – فیزیوتراپی در جنت اباد – فیزیوتراپی در پونک – مرکز فیزیوتراپی در شهر زیبا