توانبخشی بعد از سکته مغزی

فیزیوتراپی برای زانو درد
فیزیوتراپی برای زانو درد
ژانویه 7, 2023
کاربرد سی پی ام در فیزیوتراپی
کاربرد سی پی ام در فیزیوتراپی
فوریه 4, 2023
توانبخشی بعد از سکته مغزی

توانبخشی بعد از سکته مغزی

توانبخشی بعد از سکته مغزی با فیزیوتراپی در کلینیک فیزیوتراپی دکتر نصیری (بهترین فیزیوتراپی در غرب تهران) بر اساس بروزترین متدهای درمانی و توانبخشی ارائه می شود.

سکته مغزی جدی است، درست مانند حمله قلبی، بنابراین مهم است که علائم سکته را بدانید و اگر مشکوک هستید که کسی به آن مبتلا شده است، سریع عمل کنید.

سکته مغزی زمانی اتفاق می افتد که چیزی نحوه جریان خون در مغز را تغییر دهد. خون اکسیژن و مواد مغذی را به سلول های مغز می رساند. اگر خون نتواند به بخشی از مغز جریان یابد، سلول هایی که اکسیژن کافی دریافت نمی کنند دچار مشکل می شوند و در نهایت می میرند. اگر سلول های مغزی فقط برای مدت کوتاهی بدون اکسیژن بمانند، گاهی اوقات بهتر می شوند. اما سلول های مغزی که مرده اند را نمی توان دوباره زنده کرد. بنابراین، فردی که سکته کرده است ممکن است در صحبت کردن، فکر کردن یا راه رفتن مشکل داشته باشد.

سکته مغزی بیش از هر بیماری دیگری باعث ناتوانی های طولانی مدت می شود. افراد مسن در معرض خطر بیشتری هستند. شما می توانید اقداماتی را برای کاهش احتمال سکته مغزی انجام دهید.

توانبخشی بعد از سکته مغزی با فیزیوتراپی موثرترین راهکار در بهبود و تخفیف عوارض جسمی – حرکتی ناشی از سکته مغزی است که با مراجعه به کلینیک فیزیوتراپی دکتر نصیری می توانید از آن بهره مند شوید.

علائم و عوارض

 • بی حسی یا ضعف ناگهانی در صورت، بازو یا پا به خصوص در یک طرف بدن
 • گیجی ناگهانی یا مشکل در صحبت کردن یا درک مفاهیم
 • مشکلات ناگهانی در بینایی یک چشم یا هر دو چشم
 • سرگیجه ناگهانی، از دست دادن تعادل یا هماهنگی، یا مشکل در راه رفتن
 • سردرد شدید ناگهانی بدون علت شناخته شده

راهکارهای کاهش خطر سکته مغزی عبارتند از :

برخی از عوامل خطر سکته مغزی مانند سن، نژاد و سابقه خانوادگی قابل کنترل نیستند. اما می توانید تغییراتی برای کاهش خطر سکته مغزی ایجاد کنید. در مورد کارهایی که می توانید انجام دهید با پزشک خود صحبت کنید. حتی اگر در سلامت کامل هستید، توصیه های زیر را دنبال کنید:

 • فشار خون خود را کنترل کنید. فشار خون خود را اغلب چک کنید. اگر زیاد است، توصیه های پزشک را برای کاهش آن دنبال کنید. درمان فشار خون بالا خطر سکته مغزی و بیماری قلبی را کاهش می دهد.
 • سیگار نکشید. سیگار کشیدن خطر سکته مغزی را افزایش می دهد. هیچ وقت برای ترک دیر نیست.
 • کلسترول خود را کنترل کنید. اگر کلسترول بالا دارید، با پزشک خود برای کاهش آن همکاری کنید. کلسترول، نوعی چربی در خون، می تواند بر روی دیواره رگ های شما رسوب کند. با گذشت زمان، این می تواند جریان خون را مسدود کرده و منجر به سکته شود.
 • دیابت خود را کنترل کنید. دیابت درمان نشده می تواند به رگ های خونی آسیب برساند و همچنین منجر به باریک شدن شریان ها و سکته شود. توصیه های پزشک خود را برای کنترل دیابت دنبال کنید.
 • غذاهای سالم بخورید. غذاهایی بخورید که کلسترول و چربی های اشباع کمی دارند. هر روز از انواع میوه ها و سبزیجات استفاده کنید.
 • به طور منظم تمرین کنید. سعی کنید فعالیت بدنی را به بخشی از زندگی روزمره خود تبدیل کنید. کارهایی را که دوست دارید انجام دهید؛ برای مثال، پیاده روی سریع، دوچرخه سواری یا شنا کنید. 

توانبخشی بعد از سکته مغزی با فیزیوتراپی

در سکته مغزی، درمان بستگی به مرحله بیماری دارد. سه مرحله درمانی برای سکته مغزی وجود دارد: پیشگیری، درمان بلافاصله پس از سکته مغزی و توانبخشی پس از سکته مغزی. درمان های سکته مغزی شامل داروها، جراحی و توانبخشی است.

راه های مختلفی برای کمک به بهبود افراد پس از سکته مغزی وجود دارد. بسیاری از درمان ها در بیمارستان شروع می شود و در خانه ادامه می یابد. داروها و فیزیوتراپی می توانند به بهبود تعادل، هماهنگی و مشکلاتی مانند مشکل در صحبت کردن و استفاده از کلمات کمک کنند. کاردرمانی می تواند انجام کارهایی مانند حمام کردن یا آشپزی را آسان تر کند.

برخی از افراد بلافاصله پس از سکته مغزی بهبودی کامل پیدا می کنند. برخی دیگر ماه ها یا حتی سال ها طول می کشد. 

هدف فیزیوتراپی در توانبخشی بعد از سکته مغزی این است که بیمار سکته مغزی فعالیت های حرکتی ساده ای مانند راه رفتن، نشستن، ایستادن، دراز کشیدن و فرآیند تغییر از یک نوع حرکت به نوع دیگر را دوباره بیاموزد.

فیزیوتراپی همچنین شامل ورزش و تمرین است. هدف آن کمک به بیمار سکته مغزی در یادگیری مجدد فعالیت های روزمره برای افزایش استقلال است.

فیزیوتراپی توانایی های بیماران پس از سکته مغزی را افزایش می دهد تا این بیماران چالش های کمتری را تجربه کنند.